Podaję do obiadu zamiast ziemniaków. Koleżanki pytają z zazdrością, jak schudłam
Komosa ryżowa (quinoa) ze względu na to, że zawiera skrobię, kwalifikowana jest jako pseudozboże. Te małe i jednocześnie potężne nasiona zyskują coraz większą popularność. Nie tylko ze względu na przyjemny, lekko orzechowy smak i kulinarną wszechstronność. Quinoa jest wybitnie bogatym źródłem białka i błonnika, a według badań regularne jej spożywanie pozytywnie wpływa na redukcje masy ciała.
01.11.2023 10:59
Mimo że nie mam nic do ziemniaków, to postanowiłam nieco urozmaicić dietę i coraz częściej serwuję do obiadu komosę ryżową. Ma przyjemną, sypką konsystencję i wyczuwalne orzechowe nuty. Doskonale odnajduje się również w śniadaniu na słodko zamiast płatków owsianych. Według badań wystarczy już 50 gramów dziennie, by poprawić stan zdrowia. Warto przekonać się do tych małych ziarenek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co zamiast ziemniaków do obiadu? Komosa ryżowa to prawdziwa bomba białkowa i witaminowa
Komosa ryżowa jest źródłem pełnowartościowego białka, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy dla organizmu. Co więcej, w tej kategorii wygrywa na tle większość zbóż i roślin strączkowych - jedna filiżanka ugotowanej komosy ryżowej dostarcza aż 8 gramów białka.
Quinoa to również bogate źródło witamin i minerałów, tj. żelaza, magnezu, cynku, miedzi, fosforu, potasu, wapnia oraz witamin B1, B2, B3, B6, E i K. Składniki te są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, odpornościowego, hormonalnego i krwionośnego. Komosa ryżowa pomaga zapobiegać niedokrwistości, osteoporozie, cukrzycy i chorobom serca.
Komosa ryżowa - na odchudzanie i nie tylko
Komosa ryżowa jest źródłem błonnika pokarmowego, który wspomaga trawienie i reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi. Błonnik także daje uczucie sytości i pomaga kontrolować apetyt. Warto wiedzieć, że quinoa ma więcej błonnika niż większość zbóż - jedna filiżanka ugotowanej komosy to ok. 5 gramów błonnika.
Ponadto, jak wynika z badań opublikowanych na łamach "Current Developments in Nutrition", spożywanie 50 g komosy ryżowej dziennie obniża stężenie trójglicerydów w surowicy u osób z nadwagą i otyłością oraz zmniejsza częstość występowania MetS (zespołu metabolicznego). Natomiast w "Microbiology Spectrum" możemy przeczytać, że komosa ryżowa zmniejsza otyłość wywołaną dietą wysokotłuszczową (badanie przeprowadzono na myszach). Według badań quinoa wykazuje korzystny wpływ na mechanizmy interakcji mikrobiota-jelito-mózg-wątroba.
Komosa ryżowa ma również właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Zawiera związki roślinne zwane flawonoidami, takie jak kwercetyna i kaempferol, które neutralizują wolne rodniki i chronią komórki przed uszkodzeniem. Komosa ryżowa może zapobiegać lub hamować rozwój niektórych rodzajów raka, takich jak rak piersi, jelita grubego i prostaty.