NewsyPodjadanie może być zdrowe? Tylko pod kilkoma warunkami

Podjadanie może być zdrowe? Tylko pod kilkoma warunkami

Naukowcy wzięli pod lupę kwestię podjadania
Naukowcy wzięli pod lupę kwestię podjadania
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

27.09.2023 14:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sięganie po miniposiłki między głównymi daniami w ciągu dnia może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Wielkiej Brytanii. Jak wskazują, istotne jest to, co i o jakiej porze spożywamy.

Oczywiście, nie chodzi nam o zachęcanie do opychania się między posiłkami. Temat podjadania przewija się od dawna, a wokół niego urosły dwa obozy. Część osób uważa podjadanie za oznakę złych nawyków żywieniowych, która może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Kolejni zaś postrzegają je jako sposób na zaspokojenie swoich potrzeb żywieniowych i dostarczenie energii na cały dzień.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy podjadanie może być zdrowe?

Kwestię podjadania pod lupę wzięli naukowcy z King's College London (w ramach Zoe PREDICT 1, największego na świecie szczegółowego badania dotyczącego odżywiania). Jak możemy przeczytać w badaniu, jakość i pora spożycia przekąsek mają większy wpływ na zdrowie niż ilość i częstotliwość ich spożywania. Co dokładniej ustalili naukowcy?

  • podjadanie niezależnie od posiłków może poprawić zdrowie,
  • przekąski wyższej jakości, bogate w składniki odżywcze, wiążą się z korzystnym poziomem trójglicerydów i reakcją na insulinę,
  • osoby, które jadły przekąski po godzinie 21, miały wyższy poziom glukozy i tłuszczu we krwi w porównaniu z osobami, które podjadały w ciągu dnia,
  • przekąski złej jakości, bogate w cukier, sól i tłuszcze nasycone, również wiązały się z gorszym poziomem glukozy i tłuszczów we krwi.
- Nasze badanie wykazało, że jakość podjadania jest ważniejsza niż ilość i częstotliwość podjadania - wskazała Kate Bermingham, jedna ze współautorek badania w informacji prasowej. - Ważny jest również czas, ponieważ późne podjadanie jest niekorzystne dla zdrowia.
Orzechy są przykładem zdrowej przekąski
Orzechy są przykładem zdrowej przekąski© Pixabay

Dietetycy o przekąskach. Co jeść między posiłkami, by zachować zdrowie?

Co na ten temat sądzą dietetycy? Eksperci zapytani przez dziennikarzy Yahoo Life o wyniki badań stwierdzają, że odkrycie to pomoże złagodzić powszechne obawy dotyczące podjadania i potwierdzają, że dobrze zbilansowane, pożywne przekąski mogą stanowić ważną część zdrowego stylu życia. Dietetyczka Alyssa Pacheco zwraca uwagę, że w przeciwieństwie do wielu wcześniejszych badań, które koncentrowały się na tym, ile zjadamy, to badanie pokazuje, że optymalny stan zdrowia może być bardziej powiązany z tym, co zjadamy.

Jak zatem powinna wyglądać zdrowa przekąska? Według dietetyków powinna zawierać błonnik, białko i/lub zdrowy tłuszcz. Takie połączenie pomoże zaspokoić głód, utrzyma stały poziom cukru we krwi pomiędzy posiłkami i zapewni długotrwały poziom energii. Przykładami dobrze zbilansowanych przekąsek są:

  • jabłko z masłem orzechowym,
  • krakersy wieloziarniste z serem,
  • papryka z hummusem,
  • jogurt grecki z jagodami,
  • mieszanka orzechów.

Źródło: www.eurekalert.org/news-releases/995504

Źródło artykułu:Pysznosci.pl