Podpatrzyłam, jak szwagierka wkłada awokado do miski z mąką. Poznałam powód i robię to samo
Awokado zawiera całą masę cennych składników odżywczych, w tym niezastąpione kwasy omega-3. Wiele osób ceni sobie ten owoc również ze względu na kremową konsystencję i wyjątkowy, orzechowy smak. Jednak nierozważny zakup może sprawić, że wymarzonej kanapki z awokado nie zjesz od razu po powrocie ze sklepu. Często okazuje się, że owoc nie jest odpowiednio dojrzały. Możesz jednak przyspieszyć ten proces.
31.10.2024 15:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Niezastąpiony składnik guacamole jest wyjątkowo kapryśny w obsłudze. Awokado potrafi smakować obłędnie, ale niedojrzałe jest twarde i gorzkie. Nie smakuje dobrze również wtedy, gdy przejrzeje. Po przekrojeniu miąższ awokado szybko się utlenia i zmienia swój piękny zielony kolor na brudny, zgniło brązowy odcień. Jeśli lubisz awokado, tych kilka prostych wskazówek, uratuje ci śniadanie, lunch lub kolację.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak przechowywać awokado?
Wszystko zależy od stopnia dojrzałości owocu. Twarde awokado dobrze jest włożyć do papierowej torby i umieścić w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej. W ciągu 5 dni owoc powinien dojrzeć.
Z kolei miękkie awokado należy zabezpieczyć folią spożywczą, aby odciąć dopływ tlenu i schować do lodówki. Jednak warto już w sklepie zwrócić uwagę na to, czy na skórce nie pojawiają się brązowe plamki, które mogą świadczyć o procesach gnicia.
Co zrobić, aby awokado dojrzało szybciej?
Marzysz o guacamole, a twoje awokado jest twarde jak kamień? Jest pewna metoda, która sprawia, że owoc staje się miękki już w ciągu 24 godzin. To niewiarygodne, ale wystarczy umieścić awokado w torebce lub pojemniku z mąką. Zanurzony w białym pyle owoc zamykasz na 1 dzień w szafce i na następny dzień awokado jest już gotowe do użycia.
Wśród wielu porad kulinarnych możesz znaleźć także metodę, która polega na wstawieniu awokado do piekarnika. Tego sposobu nie polecamy, ponieważ zmienia strukturę włókien. Taki owoc możesz zblendować z dodatkami, ale nie sprawdzi się już jako samodzielny składnik kanapki lub komponent pożywnej sałatki.
Sposób na przekrojone awokado
Mało kto zużywa całe awokado na jeden posiłek. Zazwyczaj druga połówka ląduje w lodówce, a tam zmienia kolor na brązowy i niestety traci walory smakowe. Jak temu zaradzić? Są na to dwie sprawdzone metody.
- Pierwsza to sok z cytryny. Nacierasz nim awokado, owijasz folią i wkładasz na najniższą półkę w lodówce.
- Druga wymaga użycia oliwy z oliwek, która zabezpiecza rozkrojoną powierzchnię.
Dodatkowo jeśli chcesz przedłużyć trwałość rozkrojonego awokado, nie wyjmuj pestki. Tworzy ona naturalną barierę ochronną.