PoradyPolacy często dodają ją do makaronu. Nie mają świadomości, jak sobie szkodzą

Polacy często dodają ją do makaronu. Nie mają świadomości, jak sobie szkodzą

Gotujesz tak makaron? Możesz mieć problem z wątrobą.
Gotujesz tak makaron? Możesz mieć problem z wątrobą.
Źródło zdjęć: © Getty Images | skaman306
19.02.2024 16:14, aktualizacja: 19.02.2024 22:45

Włoska pasta to jedno z najpopularniejszych dań na świecie. Włosi wyspecjalizowali się w makaronie i nie wyobrażają sobie wrzucenia go do nieosolonej wody. Okazuje się, że to błąd, który możne kosztować nas... zdrowie.

Czy jest coś gorszego niż niesłony makaron? Temperamentni Włosi mogliby się o to wykłócać. Przyjęło się, że makaron należy ugotować w osolonej wodzie. To błąd, który może przyczynić się do wielu problemów z układem trawiennym. Jak gotować makaron, żeby był smaczny i zdrowy?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego nie powinniśmy solić makaronu?

Makaron to jeden z najpopularniejszych produktów spożywczych. Wynaleziono go ponad 4 tys. lat temu w... Chinach. Tak, makaron pochodzi z Chin, choć to Włosi rozpopularyzowali go na pozostałych kontynentach, stając się światowymi specjalistami od makaronu. Kiedy zapytasz Włocha, jak gotować makaron, odpowie ci, żeby wrzucać go do wrzącej i osolonej wody.

Według naukowców z Environmental Science & Technology firmy ACS gotowanie makaronu w osolonej wodzie może przyczynić się do problemów z wątrobą i sercem. Dlaczego? Sól jodowana połączona z wrzącą wodą uzdatnianą chloraminami prowadzi do powstania szkodliwych trihalometanów. To substancja rakotwórcza, która przyczynia się do rozwoju nowotworów, a także uszkodzenia wątroby i serca. Choć wodę można przefiltrować, dodatek soli sprawi, że substancja się aktywuje.

Jak gotować makaron, żeby sobie nie zaszkodzić?

Trihalometany spożywane w małych ilościach nie są niebezpieczne, jednak mogą negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia, jeśli przyjmujemy je regularnie. Jak gotować makaron, żeby sobie nie zaszkodzić? Naukowcy z ACS wyjaśnili, że można ograniczyć powstawanie szkodliwych substancji, jeśli ugotujemy makaron, nie używając przy tym pokrywki. W ten sposób trihalomeanty będą miały szansę odparować.

Sól należy dodać dopiero po ugotowaniu. Rodzaj użytej soli ma znacznie — najlepsza będzie sól niejodowana, np. himalajska. Specjaliści poradzili też, aby unikać gotowania w garnkach aluminiowych — najbezpieczniejsze będą garnki emaliowane. Gotując makaron w ten sposób, unikniesz poważnych problemów ze zdrowiem.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także