PoradyPolacy nagminnie wylewają olej z patelni do zlewu. Nie wiedzą, że łamią prawo

Polacy nagminnie wylewają olej z patelni do zlewu. Nie wiedzą, że łamią prawo

Wiedza na temat zarządzania odpadkami w domu jest coraz lepsza. Jednak nadal problematyczny pozostaje olej po smażeniu. Okazuje się, że wiele osób wylewa brudny olej do zlewu lub toalety, nie zdając sobie sprawy z możliwych konsekwencji.

Co zrobić z olejem po smażeniu?
Co zrobić z olejem po smażeniu?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Zwłaszcza w okresie karnawału w kuchni wykorzystywane są duże ilości oleju lub innego tłuszczu, na przykład do smażenia faworków czy pączków. To zrozumiałe, że po zakończeniu pracy chcesz jak najszybciej pozbyć się resztek i nieprzyjemnego tłustego zapachu. Może o tym nie wiesz, ale nieroztropne wylanie zużytego oleju do kanalizacji, to najgorsze rozwiązanie. W ten sposób łamiesz prawo, prowadzisz do skażenia środowiska i narażasz rury na uszkodzenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gołąbki smażone w cieście. Poznaj smaczny i ekspresowy przepis

Gdzie utylizować olej po smażeniu?

Kiedy ilość tłuszczu na patelni jest niewielka, możesz skorzystać z metody stosowanej przez szefów kuchni. Sięgnij po ręcznik papierowy, wytrzyj patelnię, a brudny ręcznik wyrzuć do kosza na odpady zmieszane. Jednak jeśli oleju jest więcej, musisz zastosować się do zaleceń jednostek samorządowych, które odpowiadają za segregację odpadów w twojej miejscowości. Urzędy mogą nakładać kary za niestosowanie się do obowiązujących przepisów.

Na przykład na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy można znaleźć informację o tym, że zużyty olej jadalny należy zlać do słoika lub butelki PET, a następnie oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Jednak nie w każdym mieście w tego typu punktach jest zbierany zużyty olej. Upewnij się, czy możesz dostarczyć tam tłuszcz z patelni, zanim spakujesz odpadki do bagażnika. Jeśli w twoim mieście nie możesz oddać oleju do punktu zbiórki, po ostudzeniu zlej tłuszcz do butelki PET i wrzuć do pojemnika na odpady zmieszane.

Olejomaty już w 37 gminach w Polsce

Na terenie województwa śląskiego i małopolskiego stanęło już kilkadziesiąt pojemników do segregacji zużytego oleju jadalnego. Również w Płocku pojawiły się olejomaty, rozszerzając tym samym zasięg recyklingu.

Aby korzystać z olejomatów w Płocku, należy zainstalować bezpłatną aplikację. Po zarejestrowaniu, udaj się do wybranego olejomatu po bezpłatną butelkę PET, która jest odporna na działanie wysokich temperatur. Do takiej butelki zlewaj zużyty olej z patelni. Gdy ją zapełnisz, oddaj ją do automatu, a automatycznie otrzymasz nową. Jednocześnie na twoim koncie w aplikacji pojawią się punkty, które możesz wymienić na ekologiczne nagrody, na przykład sadzonki drzew (za: warszawa.tvp.pl)

Recykling zużytych olejów jadalnych

Recyklingowi mogą zostać poddane wszystkie rodzaje tłuszczów jadalnych, czyli zarówno płynne oleje roślinne, jak i przetopione twarde tłuszcze, takie jak masło, margaryna czy smalec. Zużyty olej zostanie oczyszczony, a następnie ponownie wykorzystany, tym razem w produkcji przemysłowej. Olej z recyklingu może być składnikiem biopaliw, paliw lotniczych, a także kosmetyków i środków czystości. Na stronie samorządu w Płocku można przeczytać, że:

"To jednak niejedyna możliwość – oczyszczony, przetworzony olej może być także zastosowany w piecach olejowych jako swoiste paliwo, zapewniając energię cieplną. Ponadto w przemyśle chemicznym tego rodzaju oczyszczone już odpady znajdują dodatkowe zastosowanie przy produkcji różnego rodzaju tworzyw syntetycznych. Wówczas oczyszczony olej poddaje się dalszej obróbce wraz z innymi substancjami" – za: nowy.plock.eu.

Wylewanie oleju do kanalizacji może prowadzić do powstawania zatorów w rurach, co wiąże się z koniecznością kosztownej pomocy specjalisty. Dodatkowo tłuszcz nie jest w pełni usuwany w oczyszczalniach ścieków, co może prowadzić do skażenia powierzchniowego gleb i zanieczyszczenia wody.

Wybrane dla Ciebie