Dodaj do faworków. Będą chrupały aż miło
Faworki to przysmak, którym zajadamy się w czasie karnawału i Tłustego Czwartku, ale zdecydowanie warto sięgać po nie jeszcze częściej. Idealne chrusty są chrupiące, kruche i cieniutkie. Babcinym trikiem jest dodawanie do ciasta jogurtu naturalnego.
Kiedy na stole pojawia się porcja chrupiących, świeżo usmażonych faworków, szybko zostają po nich tylko ślady z cukru pudru. Dodatek jogurtu sprawia, że ssą lżejsze i mniej tłuste niż te przygotowywane na śmietanie. Wciąż pozostają jednak chrupiące i delikatne. Faworki na jogurcie to pyszny i łatwy deser, który z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom słodkości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Alfajores o niebo lepsze niż ciastka ze sklepu. Piekę je na okrągło
Faworki na jogurcie
Patrząc na ceny faworków w cukierniach, można złapać się za głowę. Tymczasem przygotowanie ich w domu nie jest trudne. Co prawda zajmuje trochę czasu, ale smak i zaoszczędzone pieniądze sprawiają, że domowe faworki smakują jeszcze lepiej.
Faworki na jogurcie to doskonały deser na Tłusty Czwartek lub na każdą inną okazję, gdy mamy ochotę na coś słodkiego i chrupiącego. Sekretem przepisu mojej babci jest jogurt naturalny. Zawsze były lekkie i kruche z małymi bąbelkami. Obsypane grubo cukrem pudrem wyglądały obłędnie.
Przygotuj nieco więcej mąki, bo przyda się później do podsypywania. Do tego kilka prostych składników i na talerzu ląduje cała sterta pysznych faworków. Dodatek spirytusu sprawia, że faworki nie piją tłuszczu podczas smażenia.
Składniki:
- 2 szklanki mąki,
- 4 żółtka,
- 1 łyżka cukru,
- szczypta soli,
- pół łyżeczki proszku do pieczenia,
- 250 g gęstego jogurtu naturalnego,
- 3 łyżki spirytusu,
- olej,
- cukier puder.
Sposób przygotowania:
- Do miski przesyp mąkę. Dodaj żółtka, cukier, sól, jogurt oraz spirytus i wyrób gładkie ciasto. Jeśli masa jest za rzadka, dodaj więcej mąki. Gdy wychodzi za gęsta, zwilż kilka razy ręce i ponownie zagnieć ciasto.
- Podziel masę na dwie części i rozwałkuj na cienki prostokąt.
- Wykrawaj szerokie paski.
- Na środku zrób niewielkie nacięcie i przeciągnij przez nie jeden koniec ciasta.
- W garnku rozgrzej olej. Możesz sprawdzić, czy jest już gorący, wrzucając kawałek ciasta. Gdy zacznie skwierczeć i się smażyć, można dodawać faworki.
- Smaż faworki, aż się zarumienią.
- Odłóż na kawałek ręcznika papierowego, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
Gotowe faworki udekoruj cukrem pudrem. Smacznego!