Polacy o niej zapomnieli. Ma słodkawe mięso i nie męczysz się przy ościach
Wśród bałtyckich gatunków ryb króluje przede wszystkim dorsz i to właśnie on najczęściej pojawia się na rachunku ze smażalni. Warto jednak zerwać z rutyną i postawić na inną, pyszną rybę.
Gładzica to gatunek ryby żyjącej w Bałtyku. Należy do flądrowatych, przez co przypomina flądrę lub turbota. Wyróżnia ją jednak smak i komfort jedzenia, bo ma mało ości, które na dodatek łatwo usunąć. W dobrej smażalni często trafisz na świeżą rybę, prosto z połowu. Warto dać jej szansę, bo delikatne mięso docenią wszyscy miłośnicy morskich przysmaków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Serek wiejski zamień w pyszny sos. O wiele lepszy niż majonez
Właściwości gładzicy
Gładzica jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa. To ryba chuda i mało kaloryczna, bogata w białko i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. W 100 gramach świeżej gładzicy znajduje się około 86-90 kcal i zaledwie około 2 g tłuszczu. Jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka, witamin z grupy B, selenu, jodu oraz fosforu.
Znaleźć w niej można również kwasy tłuszczowe omega-3. Są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania serca i mózgu, wspierając również procesy przeciwzapalne w organizmie. Ponieważ ciało ludzkie nie jest w stanie ich w pełni wytworzyć, muszą być dostarczane z dietą. W gładzicy jest ich mniej niż w tłustych rybach, np. łososiu, ale wciąż gładzica pozostaje cennym składnikiem zdrowej i zbilansowanej diety.
Postaw na gładzicę
Duże i nieliczne ości sprawiają, że filety z gładzicy są wygodne w jedzeniu, dzięki czemu sprawdzą się także dla dzieci. Mięso gładzicy jest białe, jędrne i soczyste. Ma bardzo delikatny, łagodny smak, który nie jest tak intensywny i "rybny" jak np. w przypadku śledzia czy makreli. Jest delikatnie słodkawa, dzięki czemu może przypaść do gustu bardziej niż flądra. Gładzica nie potrzebuje wielu przypraw – jej naturalny smak jest na tyle wyjątkowy, że minimalizm w przyprawianiu jest często najlepszym wyborem.
Gładzicę można smażyć w panierce z mąki lub bułki tartej. Ze względu na delikatność, gładzica świetnie nadaje się do duszenia w lekkim bulionie warzywnym z ziołami lub do gotowania na parze. Jest idealna na ruszt z odrobiną oliwy, czosnku i ziół, bo przepieka się w ekspresowym tempie.
Świetnie smakuje przygotowana w piekarniku. Rybę (całą lub filety) dopraw solą, pieprzem, ulubionymi ziołami (np. koperkiem, pietruszką, tymiankiem, rozmarynem). Możesz dodać plasterki cytryny, cebuli, masło lub oliwę.