Polacy podczas upałów piją ją na potęgę. Nie wiedzą, ile będą musieli za to zapłacić
Im jest cieplej na zewnątrz, tym częściej sięgamy po ten napój. Woda z cytryną — zwłaszcza zimna — smakuje rewelacyjnie, ale jej picie wiąże się z pewnym ryzykiem. I to takim, które w pewnym momencie może nas zdrowo uderzyć po kieszeni...
29.05.2024 07:49
Picie wody to samo zdrowie. O tym prostym fakcie wie każdy lekarz, dietetyk, a nawet dziecko z przedszkola. Dlaczego w takim razie dodawanie do niej cytryny — również bardzo zdrowego, pełnego witamin naturalnego produktu — może sprawić, że napój ten może nam zaszkodzić? Cóż, nie zrobi tego w normalnym tych słów znaczeniu. A jednak skutki mogą być rzeczywiście opłakane.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Woda z cytryną — jak to działa?
Dbanie o odpowiednie nawodnienie latem to rzecz podstawowa. Tymczasem woda z cytryną dba jeszcze o kilka aspektów zdrowotnych. Stymuluje układ trawienny do lepszego działania, a także wykazuje właściwości detoksykujące. Zakosztowanie witaminy C z takiej wody to także stymulacja syntezy kolagenu, przeciwdziałanie trądzikowi czy szybsze gojenie ran. Mówiąc w skrócie: dobry wpływ na skórę. A jednak zaryzykujemy tu tezę, że taki płyn może wcale nie dodać nam "piękności"...
Zobacz także
Woda z cytryną? Lepiej uważaj
Jak to w życiu bywa, we wszystkim musi być jakiś haczyk, drugie dno. I tak samo jest w przypadku wody z cytryną. Okazuje się, że ten zdrowy napój może wpłynąć naprawdę źle na... stan twojego uzębienia. Obecny w cytrynie kwas wyraźnie rozmiękcza szkliwo; zęby stają się słabsze i bardziej wrażliwe na ciepło i zimno. Na takiej nadwrażliwości może się zresztą nie skończyć, bo picie wody z cytryną może spowodować pojawienie się na zębach zielonych plamek.
Jak pić wodę z cytryną?
Woda z cytryną to zdrowy napój — nie można tego kwestionować. Jedyną wadą jego picia jest negatywny wpływ na zęby. Czy to oznacza, że po taki płyn w ogóle nie można sięgać? Według specjalistów można, ale sposobem. Najlepiej "na raz" - bez zbędnego przedłużania i narażania zębów na działanie kwaśnego płynu — lub przez słomkę. Taka profilaktyka powinna wystarczyć. Taka i oczywiście regularne wizyty u dentysty!