PoradyPolacy suszą w nim grzyby na potęgę. Wielu popełnia kardynalny błąd

Polacy suszą w nim grzyby na potęgę. Wielu popełnia kardynalny błąd

Suszone grzyby
Suszone grzyby
Źródło zdjęć: © Pixabay

06.10.2024 13:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W lasach znaleźć można coraz więcej grzybów, więc to najlepsza okazja, by zabrać się za przygotowanie zapasów. Suszone grzyby świetnie sprawdzą się do zup czy sosów, a i w czasie świąt nie może ich zabraknąć do tradycyjnych potraw.

Jedni grzyby suszą w piekarniku, inni zaopatrzyli się w specjalną suszarkę. Na fali popularności frytkownic beztłuszczowych pojawiają się również tacy, którzy grzyby suszą właśnie w aifryerze. Ta metoda ma sens i może działać, jednak wiele osób popełnia błąd, który niweczy cały trud włożony w suszenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakie grzyby wybrać do suszenia?

Wybieraj tylko świeże i zdrowe grzyby. Unikaj tych, które są robaczywe, przejrzałe lub uszkodzone. Najlepiej do suszenia nadają się grzyby o zwartej strukturze, takie jak borowiki, podgrzybki, maślaki, rydze, opieńki.

Zbieranie grzybów - Pyszności
Zbieranie grzybów - Pyszności© Adobe Stock

Grzyby oczyszczaj delikatnie, unikając moczenia ich w wodzie. Nadmiar wilgoci wydłuży proces suszenia i może wpłynąć na jakość suszu.

Suszenie grzybów w airfryerze

Mogłoby się wydawać, że w tym nic skomplikowanego nie ma - wystarczy oczyszczone grzyby pokroić i wrzucić do urządzenia. Dzięki gorącemu powietrzu krążącemu wewnątrz urządzenia grzyby suszą się równomiernie i szybko, zachowując swój aromat i smak. Nic trudnego, ale i tutaj można popełnić błędy.

Nie wszystkie grzyby nadają się do suszenia
Nie wszystkie grzyby nadają się do suszenia© Pixabay

Mowa tutaj o czasie suszenia. Urządzenia typu airfryer przyzwyczaiły nas do skrócenia czasu pieczenia i pozornie może się wydawać, że już po kilkunastu minutach grzyby są już gotowe. Tak naprawdę potrzebne są często dwa cykle po 60 minut w maksymalnie 60 st. Celsjusza. Jeśli twoja frytkownica ma różne tryby, wybierz ten przeznaczony do suszenia lub dehydratacji. W międzyczasie trzeba grzyby przemieszać i kontrolować sytuację, bo sam czas suszenia zależy od tego, ile wody było w grzybach.

Temperatura nie może być za wysoka, bo wszystko się upiecze, zamiast wysuszyć. To wciąż krócej niż suszenie w piekarniku, ale wciąż zajmuje trochę czasu. Jeśli Twoja frytkownica ma różne tryby, wybierz ten przeznaczony do suszenia lub dehydratacji.