PrzepisDietaPolacy zajadają się takim obiadem bez pamięci. Później cierpią na ból żołądka i gazy

Polacy zajadają się takim obiadem bez pamięci. Później cierpią na ból żołądka i gazy

Polacy uwielbiają takie połączenia
Polacy uwielbiają takie połączenia
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
15.10.2023 11:54

Uwielbiany i pałaszowany zwykle w niedzielne popołudnie kotlet schabowy z ziemniakami niestety nie należy do najzdrowszych wyborów żywieniowych. To żadne nowum - nikomu nie trzeba tłumaczyć, że smażone tłuste mięso i wszelkiego rodzaju omasty mogą powodować znane wielu uczucie ciężkości czy zgagę. Okazuje się jednak, że problemem nie tylko jest to, co ląduje na naszych talerzach, ale też jak łączymy konkretne produkty.

Niedziela pachnie rosołem, koperkiem okrywającym gotowane ziemniaki i smażonym kotletem schabowym. Mimo że dla wielu taki zestaw jest bardzo satysfakcjonujący, niekorzystnie wpływa na organizm.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Schabowy z ziemniakami na cenzurowanym? Powoduje wzdęcia i zgagę

Ziemniaki w połączeniu z tłustym, smażonym mięsem, np. kotletem schabowym mogą wywoływać przykre dolegliwości ze strony układu trawiennego. Po spożyciu takiego połączenia mogą pojawić się: odbijanie, wzdęcia, zgaga, uczucie ciężkości i przelewania się w brzuchu. Okazuje się, że mieszanka ta spowalnia proces trawienia. Dlaczego?

Dzieje się tak, kiedy w jednym posiłku łączymy produkty z kilkoma dominującymi substancjami odżywczymi (tutaj to węglowodany i białka). To spowalnia trawienie i może przyspieszyć procesy gnilne oraz fermentacyjne, których skutkiem są przykre dolegliwości, takie jak gazy czy uczucie pełnego brzucha. Zaleca się więc, by łączyć mięso z kaszą, ziemniaki natomiast lepiej jest dodawać do zupy albo sałatki.

Ziemniaki smażone czy z tłustą omastą obciążają układ trawienny
Ziemniaki smażone czy z tłustą omastą obciążają układ trawienny© Licencjodawca

Szkodliwa kultura mięsa i ziemniaka

Nic tak jednak nie szkodzi jak bark umiaru. Niestety, okazuje się, że w Polsce spożywamy za dużo mięsa, zwłaszcza czerwonego i przetworzonego. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zjadamy dwa razy więcej mięsa, niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 1,3 kg tygodniowo, rocznie 70 - kg.

Według badania przeprowadzonego przez naukowców z Friedman School of Nutrition Science and Policy na Uniwersytecie Tufts w Ameryce wśród państw, w których dieta ma największy wpływ na ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, znalazła się Polska. Badanie wykazało, że aż 89 proc. zachorowań na cukrzycę typu 2 w Polsce ma związek z nawykami żywieniowymi.

"Najwyższe ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 związane z dietą zaobserwowano w Europie Środkowej i Wschodniej oraz Azji Środkowej, szczególnie w zaludnionych krajach, takich jak Polska i Rosja" - wskazali autorzy raportu. "Wynika to z nadmiernego spożycia nieprzetworzonego czerwonego mięsa, przetworzonego mięsa i ziemniaków" - dodają.

Naukowcy stwierdzają w raporcie, że wyniki badań są kompatybilne z rozsławioną w Europie Wschodniej "kulturą mięsa i ziemniaka". Dodają też, że taki wzorzec żywienia jest związany z ryzykiem chorób kardiologicznych i metabolicznych.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także