Pomagają zasnąć szybko i na długo. Ale musisz je zebrać teraz
To naturalny środek na uspokojenie i bezsenność, co potwierdza nie tylko wiedza wyniesiona z medycyny ludowej, ale i fachowa literatura. Chmiel kojarzymy głównie z produkcją piwa, zapominając, jak bardzo wartościowa to roślina.
02.09.2024 12:14
Chmiel (Humulus L.) prawdopodobnie pochodzi z Azji, a w Polsce jest uprawiany od IX wieku. Roślina ta wyróżnia się szybkim tempem wzrostu i dziko występuje głównie w wilgotnych lasach. Koniec sierpnia i początek września to najlepszy czas dla osób, zainteresowanych właściwościami chmielu, ponieważ to najlepsza pora na zbiór szyszek tej rośliny. Chmiel bowiem oferuje wiele korzyści zdrowotnych, między innymi wspiera zdrowy sen i działa uspokajająco. Już starożytni Rzymianie i Grecy zdawali sobie sprawę z jego właściwości. Uważali, że umieszczenie chmielu w poszewce poduszki ułatwia zasypianie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na co pomagają szyszki chmielu?
Szyszki chmielu swoje właściwości lecznicze zawdzięczają 150 aktywnym substancjom. To m.in. goryczki, które wspomagają trawienie, łagodzą wzdęcia i dolegliwości układu pokarmowego, oraz flawonoidy, szczególnie ksantohumol, działające antyoksydacyjnie. Składniki te mają także działanie rozkurczowe i przyspieszają gojenie się ran.
Jednym z najważniejszych składników chmielu jest lupulina. Dzięki niej chmiel znalazł zastosowanie w medycynie. Lupulina hamuje czynność kory mózgowej, co utrudnia transport bodźców do układu nerwowego. Dzięki temu chmiel działa uspokajająco i nasennie, pomagając w walce z bezsennością, stanami lękowymi, stresem, pobudzeniem i niepokojem.
Ponadto ekstrakt z szyszek chmielu ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antygrzybicze. Stosowany w postaci okładów pomaga przy zapaleniu korzonków nerwowych, bólach reumatycznych, a także w stanach zapalnych skóry i ranach trudnych do gojenia.
Zobacz także
Jak stosować szyszki chmielu?
Szyszki chmielu można zebrać i ususzyć lub zakupić ususzone już w wielu aptekach oraz sklepach zielarskich. Przygotowanie naparu jest niezwykle proste – wystarczy zalać 0,5-1 g szyszek chmielowych wrzącą wodą (ok. 150 ml) i odstawić na ok. 10 minut. Napar z szyszek, jako środek ułatwiający zasypianie, należy spożywać co najmniej 30 minut przed snem.
Warto jednak pamiętać, że specjaliści nie zalecają picia naparu w przypadku jednoczesnego zażywania leków uspokajających. Dobrą wiadomością jest to, że domową herbatkę można łączyć z innymi ziołami, na przykład z melisą, która również działa uspokajająco.