Pospolity chwast, który poprawia trawienie i wzmacnia włosy. Dawniej nazywany "dziadem"
Korzeń łopianu większego przypomina inne znane nam korzenie, a jednak w polskiej kuchni nie istnieje już od dawna. Więcej - łopian traktujemy jak chwast, zapominając, jak bardzo drogocenna to roślina.
31.05.2024 | aktual.: 31.05.2024 13:03
Łopian to pospolity chwast, w celach leczniczych wykorzystuje się głównie korzeń łopianu większego. Roślina ta znana jest tego, że jej owocostany przyczepiają się do ubrań. Stąd ludowe nazwy, takie jak rzep czy dziad. Wiele osób z pewnością pamięta czepliwe i niewielkie główki, które zostawały na ubraniach po powrocie do domu z zabawy na świeżym powietrzu. Łopian występuje w pobliżu zabudowań, w zaroślach, na obrzeżach lasów, a nawet w przydrożnych rowach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Korzeń łopianu - właściwości zdrowotne
Łopian większy zawiera antyoksydanty, takie jak olejki eteryczne, fitosterole (sterole roślinne), duże ilości kwasów organicznych oraz sole mineralne, w tym związki fosforu i siarki. Inne cenne substancje zawarte w łopianie to: witamina A, witamina C, witamina E, związki proteinowe, związki żywicowe oraz inulina (wielocukier).
Osoby cierpiące na cukrzycę powinny zaopatrzyć się w herbatę z korzenia łopianu. Jego lecznicze właściwości pomogą przywrócić odpowiednią florę bakteryjną w organizmie oraz obniżyć poziom cukru we krwi. Łopian to również doskonała roślina dla osób, które chcą zapobiegać rozwojowi tej choroby.
Ekstrakt z łopianu ma działanie żółciopędne, co pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Wyciąg z tego zioła zwiększa proces wydzielania śluzu w żołądku i zmniejsza ilość soków żołądkowych, co przyspiesza i poprawia przemianę materii.
Korzeń łopianu - remedium na wypadające włosy i probley skórne
Korzeń łopianu posiada właściwości, które pozwalają na usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, co jest szczególnie pomocne w leczeniu wielu chorób skóry. Łopian pomaga zwalczyć toksyczność w przypadku takich schorzeń jak egzema, trądzik, łuszczyca, ropienie, liszaj czy owrzodzenia. Ta roślina to prawdziwy ratunek dla osób zmagających się z problemem suchej skóry - korzeń łopianu skutecznie łagodzi ten problem.
Korzeń łopianu pomoże również tym, którzy zmagają się z problemem wypadania włosów spowodowanym łupieżem lub łojotokiem. Ten naturalny środek doskonale wzmacnia cebulki włosów. Nie odmawiaj sobie także leczniczych kąpieli z dodatkiem łopianu - twoja skóra zyska na jędrności.
Jak stosować korzeń łopianu?
W sklepach i aptekach można znaleźć wartościowy olej z korzenia łopianu, który nadaje się zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Równie ceniony jest sok z korzenia łopianu, który działa szczególnie korzystnie w przypadku stanów zapalnych układu pokarmowego, problemów z trawieniem oraz chorób wątroby.
Korzeń łopianu można też spożywać bezpośrednio - sam korzeń jest mięsisty, ma szarawy kolor i słodko-gorzki smak. W kuchni azjatyckiej to znane warzywo, z którego powstaje sałatka o nazwie Kinpira Gobo. Na bazie dokładnie zmielonego korzenia przyrządza się napary.