Postna kapusta z grzybami na Wigilię. Przepis przekazywany z pokolenia na pokolenie
Postna kapusta z grzybami to danie, które pojawia się na wielu wigilijnych stołach w polskich domach. Świetnie smakuje zarówno świeżo przygotowana, jak i po odgrzaniu. Z tym przepisem wyjdzie pyszna jak u mamy.
30.11.2023 | aktual.: 01.12.2023 14:35
Kapusta postna, znana również jako bigos wigilijny lub kapusta wigilijna, jest nieodłącznym elementem świątecznej kuchni. W wielu domach jest jedną z 12 potraw, których po prostu nie może zabraknąć. Główne składniki to kapusta kiszona i grzyby, w przeciwieństwie do bigosu nie ma w niej mięsa. Może być samodzielnym daniem lub składnikiem farszu do pierogów, krokietów, pasztecików czy też popularnego na Lubelszczyźnie kulebiaka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Postna kapusta z grzybami
Przygotowania kapusty należy zaplanować dzień wcześniej, aby namoczyć grzyby. Jeśli jednak o tym zapomnisz, możesz je również dłużej obgotować. To danie, które przy odgrzewaniu jedynie zyskuje na smaku, więc przygotowanie większej ilości na kilka dni nie jest problemem. Przepis jest naprawdę prosty, a każdy z domowników chętnie sięgnie po porcję świątecznego bigosu. W pierwszy i drugi dzień świąt sprawdzi się również jako dodatek do pieczonych mięs.
Zobacz także
Składniki
- 1,5 kg kapusty kiszonej,
- 150 g suszonych grzybów,
- 1 duża cebula,
- 1 duża marchew,
- 2 łyżki mąki,
- 12 łyżek oleju rzepakowego,
- sól, pieprz ziołowy.
Sposób przygotowania:
- Grzyby zalej zimną wodą i odstawić na noc do namoczenia. Nalej wody tyle, aby przykryła całe grzyby, nie przesadzaj jednak z ilością.
- Następnego dnia grzyby ugotuj w tej samej wodzie, w której się moczyły, do miękkości.
- Kapustę kiszoną poszatkuj.
- Cebulę obierz, pokrój w drobną kosteczkę i zeszklij na oleju.
- Marchew obierz, umyj, zetrzyj na tarce i dorzuć do cebuli. Smaż całość przez 5 minut.
- Dodaj mąkę i dokładnie wymieszaj.
- Wlej wodę z grzybów i zagotuj.
- Dorzuć posiekaną kapustę oraz pokrojone grzyby, dopraw solą oraz pieprzem i gotuj na małym ogniu, aż kapusta zmięknie.
Kapustę wigilijną z grzybami najlepiej smakuje na gorąco. Smacznego!