NewsySpecjaliści wyjaśniają, skąd wzięły się problemy z cukrem. Kto na tym najwięcej zarabia?

Specjaliści wyjaśniają, skąd wzięły się problemy z cukrem. Kto na tym najwięcej zarabia?

Problemy z cukrem wciąż trwają. Ostatnie zamieszanie na polskim rynku wokół cukru jest bardzo duże. Skąd te zawirowania. Czemu cukier tak drożej. Okazuje się, że przedsiębiorcy, którzy chcą zakupić cukier do swoich sklepów od producentów, strajkują. Nie chcą płacić tak dużych sum za ten produkt.

Specjaliści wyjaśniają, skąd wzięły się problemy z cukrem. Kto na tym najwięcej zarabia?
Paulina

10.08.2022 13:23

Ceny cukru u producentów są dużo wyższe niż w zeszłym roku. Jednocześnie wiemy, że jednym z głównych graczy na rynku jest Krajowa Spółka Cukrowa, na której zyskach zależy państwu. Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi twierdzi, że za brak cukru w sklepach odpowiadają ,,przepychanki' między dostawcami, a właścicielami sieci handlowych. Problem z brakiem tego produktu na półkach wywołał panikę wśród kupujących. Z tego powodu sieci nałożyły limity.

Obserwujemy teraz, że na półkach sklepowych nie ma cukru. Nie oznacza to jednak, że nie wyprodukowaliśmy dostatecznej ilości cukru, tylko że sieci handlowe chcą zaopatrywać się w cukier po tych cenach, które były kontraktowane rok temu, ale sprzedawać go drożej, za ok. 5,5 zł za 1 kg. Producenci cukru, w tym Krajowa Spółka Cukrowa, nie chcą godzić się na ten stan rzeczy. Chcą uzyskiwać ceny rynkowe" — tłumaczy
Cukier - Pyszności; Foto: Canva.com
Cukier - Pyszności; Foto: Canva.com

Minister rolnictwa dodaje również, że nie jest to pierwsza taka sytuacja w kraju. Bardzo podobnie było z makaronem podczas pandemii.

,,Nie ma wątpliwości, że cukier w Polsce jest, a nasz kraj jest również jego eksporterem i trzecim co do wielkości producentem w UE''- dodaje minister

Problemy z cukrem- ile jeszcze będą trwały?

Czy mamy jeszcze szanse kupić cukier w normalnej cenie? Wzrost cen cukru to 7 zł to już duża przesada jak komentują klienci sklepów. Cukier na limity w 21 wieku? Problemy  z cukrem wcale nie znikają.

Tutaj mogę złożyć obietnicę w imieniu własnym, ale i wicepremierów Henryka Kowalczyka oraz Jacka Sasina, że takie starania będziemy czynić. Nie chcemy, aby rolnik miał problem ze zbyciem swojej produkcji ani żeby stosowany był wobec niego dyktat cenowy" — powiedział wiceminister rolnictwa.

Jeśli masz ochotę na coś słodkiego. Przedstawiamy 8 przepisów z ciastem francuskim:

Wybrane dla Ciebie