Przecier ogórkowy do słoików na zimę. Wystarczą cztery proste składniki
Kiedy sezon na warzywa kusi urodzajem, warto zadbać o odpowiednią ilość zapasów na zimę. Gdy najdzie cię ochota na ogórkową, warto mieć pod ręką pyszny, domowy przecier. Żaden gotowiec ze sklepu nie może się z nim równać.
29.08.2024 11:45
Nie wyobrażam sobie spiżarni bez przynajmniej kilku słoików ogórków do zupy. Przygotowanie to bardzo prosta sprawa, a nieraz uratują dzień, gdy brakuje pomysłu na obiad. Do ich przygotowania potrzebne są zaledwie cztery proste składniki, a ich smak nie może równać się z niczym innym.
Ogórki do zupy
Kwaśna, sycąca i pyszna zupa ogórkowa to jeden z klasyków polskiej kuchni. Latem najczęściej robi się ją na lekkim bulionie z wykorzystaniem świeżo startych ogórków. Z kolei w chłodniejsze miesiące gotuje się ją na rosole i wykorzystuję wtedy ogórki ze spiżarnianych zapasów. Aby przyspieszyć obiad, na zimę zawsze przygotowuję przecier z ogórków. Moja babcia pokazała mi na to najlepszy patent.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przepis na przecier ogórkowy do słoików
Nawet jeśli wekowaniem do tej pory zajmowała się twoja mama czy babcia, to z tymi ogórkami poradzi sobie nawet największy amator. Z podanych proporcji uzyskasz ok. 8 słoiczków o pojemności 300 ml.
Składniki:
- 1,8 kg ogórków gruntowych,
- ½ szklanki posiekanego świeżego koperku,
- 8 ząbków czosnku,
- 3 łyżki soli kamiennej do przetworów.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Ogórki dokładnie umyj i odetnij końcówki z obu stron. Zetrzyj na dużych oczkach tarki.
Krok 2. Koperek oberwij z grubych gałązek i posiekaj. Czosnek obierz i pokrój drobno.
Krok 3. Do startych ogórków dodaj czosnek oraz koperek. Wsyp sól, dokładnie wymieszaj i odstaw na 1-2 godziny.
Krok 4. Tak przygotowane ogórki przełóż wraz z powstałą solanką do słoików. W razie potrzeby uzupełnij słoiki gorącą wodą. Ogórki powinny być w całości przykryte.
Krok 5. Tak przygotowane słoiki odstaw na 2-3 dni w temperaturze pokojowej. Po tym czasie przełóż do spiżarni.