Przed laty uchodziła za prawdziwy rarytas. Dziś większość Polaków gardzi
O podrobach w polskiej kuchni słyszeliśmy wiele. Cynaderki, serca, wątróbka i żołądki - niektórzy nadal przygotowują z nich dania. W moim domu rodzinnym serca i żołądki lądują w rosole (swoją drogą jestem ogromną fanką tych podrobów). Kiedyś na topie była też grasica, dzisiaj mało kto o niej pamięta. Nie uświadczymy jej też na polskich stołach.
10.10.2023 13:06
W starych książkach kucharskich znajdziemy mnóstwo przepisów na grasicę. Z biegiem lat przestała być tak popularna, a winę za to ponosi ustrojowi socjalistycznemu i temu, że zmieniono nieco wtedy podejście do gotowania. Dzisiaj niewiele osób zna jej smak, ale podrób ten powoli wraca do łask.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym jest grasica?
Jeśli bierzemy pod uwagę anatomię, możemy z całą stanowczością stwierdzić, że to gruczoł, który znajduje się za mostkiem i odpowiada za odporność organizmu. Najczęściej wykorzystuje się grasicę cielęcą lub jagnięcą i często nazywa się je "mleczkiem". Dlaczego? Odpowiada za to bardzo ciekawa konsystencja. Grasica uznawana jest za przysmak we Francji i Włoszech, w Polsce zaś takie podroby do najtańszych nie należą, kosztują więcej niż tego typu przekąski.
Przygotowywanie dań z grasicy nie jest rzeczą prostą i szybką. Już wstępna obróbka zajmuje bardzo dużo czasu. Na początku moczymy gruczoł w zimnej wodzie przez 3-5 godzin. Pamiętajmy o tym, by dwa razy zmienić wodę. Dzięki temu usuniemy błonkę. Następnie wkładamy podrób na kilka minut do wrzątku, pozbywamy się błony i możemy przygotować właściwe danie.
Do czego wykorzystać grasicę?
Tak naprawdę pomysłów może być wiele. Najbardziej ortodoksyjni fani podrobów polecają, by gotować ją w bulionie. Inni podkreślają wyższość smażonej na maśle grasicy nad innymi daniami. W dawnych czasach funkcjonował też sos na bazie rosołu z dodatkiem imbiru i goździków.
Ogromną furorę podroby robią jednak za granicą. Znajdziemy je na przykład w wykwintnym risotto. Grasica występuje tam w towarzystwie ryżu abrio, białego wina, bulionu warzywnego, tymianku, pietruszki, masła, cebuli oraz startego parmezanu. Możemy też usmażyć podrób z grzybami lub przygotować sałatę z grasicą i prażonymi orzechami włoskimi.