Sernik bez sera? Ania Lewandowska wie, jak go zrobić
Jagielnik to nic innego jak ciasto na bazie kaszy jaglanej. Ze względu na konsystencję i kolor często deser ten porównuje się do sernika. Jest kremowy i rozpływający się w ustach, a dzięki dodatkom ma też niesamowity smak. Swoim przepisem na jagielnik podzieliła się Ania Lewandowska.
04.04.2023 13:10
Jagielnik jest doskonałą alternatywą dla osób, które ze względu na nietolerancje pokarmowe nie mogą spożywać nabiału czy glutenu. Taka roślinna i bezglutenowa wersja sernika również przypadnie wam do gustu. Dzięki daktylom ma przyjemnie lekki słodki smak, masę zaś przygotowuje się na bazie kaszy jaglanej i mleczka kokosowego. W przepisie wymieniony jest również olej kokosowy - polecamy używanie tego nierafinowanego.
Zobacz także
Cukier kokosowy zaś jest zdrowszy od tradycyjnego, białego cukru. Półkilogramowe opakowanie takiego cukru kosztuje od ok. 15 zł. Jeśli nie masz tego składnika w zanadrzu, wykorzystaj inne słodzidło. Natomiast jeśli chodzi o masło orzechowe, zrobisz je w kilku krokach. 400 gramów orzeszków ziemnych bez soli połącz z dwoma łyżkami oleju sezamowego, dwoma łyżkami miodu i szczyptą soli. Zblenduj całość i ciesz się smakiem domowego masła orzechowego.
Przepis na kokosowy jagielnik Ani Lewandowskiej
Składniki:
- 6 dużych daktyli
- 90 g oleju kokosowego
- 100 g wiórków kokosowych
- 200 g kaszy jaglanej
- 100 g gęstej części mleczka kokosowego
- 80 g cukru kokosowego
- 60 g masła orzechowego np. domowego
- 1 cytryna
Przygotowanie:
- Daktyle zalej przegotowaną, ciepłą wodą i odstaw na 15 minut, by zmiękły.
- Po tym czasie miękkie daktyle połącz z wiórkami kokosowymi i 30 gramami roztopionego oleju kokosowego. Zblenduj składniki na papkę.
- Wyłóż gotową masę na dnie wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy i dobrze ubij. Włóż do lodówki na 60 minut.
- Ugotuj do miękkości kaszę jaglaną, a kiedy ostygnie połącz z mleczkiem kokosowym, cukrem kokosowym i resztą oleju kokosowego.
- Zblenduj całość na gładką masę, by przełamać mdłość, dodaj do smaku sok z cytryny.
- Wylej masę jaglaną na przygotowany wcześniej spód deseru. Wstaw do lodówki na całą noc.
- Przed podaniem deser udekoruj masłem orzechowym, możesz dodać również np. orzechy arachidowe czy laskowe.
Popularne zamienniki nabiału
Wiele osób z różnych względów musi unikać nabiału. Wykluczając takie produkty z diety nie trzeba żegnać z się z ulubionymi potrawami. W dobie łatwo dostępnych roślinnych zamienników bez problemu przyrządzimy świetne desery i inne dania. Warto zadbać o to, aby dieta eliminacyjna, która wyklucza nabiał, zawierała jego zamienniki oraz produkty bogate w wapń i inne składniki pokarmowe. To zapewni właściwe funkcjonowanie organizmu.
Mleko roślinne, takie jak mleko sojowe, migdałowe, ryżowe, owsiane czy kokosowe może być używane jako alternatywa dla mleka krowiego, a jogurt roślinny (sojowy, migdałowy czy kokosowy) to zamiennik klasycznego jogurtu. W sprzedaży znajdziemy także twarożki sojowe i inne sery roślinne np. z orzechów nerkowca. Zamiast klasycznej śmietany można użyć śmietanki sojowej, która świetne ubija się i doskonale sprawdza w deserach. Natomiast zupę czy sos podbij gęstym mleczkiem kokosowym (np. z puszki), uprzednio je hartując. Nada się zarówno do zupy pomidorowej czy ogórkowej, jak i mięsnych sosów.
Zobacz również nasz przepis na domowe kokosowe ciasto "Rafaello". Krok po kroku