Przy tej zupie zapomnisz o drugim daniu. Gotujesz raz i masz obiad na trzy dni
07.04.2024 15:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Blisko 15 kilogramów mięsa drobiowego zjada rocznie statystyczny mieszkaniec naszej planety. Najczęściej jest to kurczak, którego można wykorzystać na wiele sposobów, choćby jako bazę zupy. Takie potrawy jada się na całym świecie. Która z nich jest najsmaczniejsza?
Tom kha gai
Według kulinarnego przewodnika "Taste Atlas" najsmaczniejszą zupą z kurczaka jest narodowe danie Tajlandii. Tom kha gai to niezwykła mieszanka smaków i aromatów, urzekająca niemal każdego turystę odwiedzającego azjatycki kraj. Bazę zupy stanowią kurczak i mleczko kokosowe, ale znajdziemy w niej także galangala, który często bywa mylony z imbirem, gdyż ma podobny wygląd oraz smak, choć jest bardziej pachnący i piekący niż popularne także w Polsce kłącze. Potrawę przyprawia się również trawą cytrynową, czosnkiem, papryczką chili, sosem rybnym czy liśćmi kaffiru (pochodzą z ciernistego krzewu cytrusowego i są bardzo popularnym dodatkiem do dań kuchni azjatyckiej).
Tom kha gai podaje się zwykle z ryżem (serwowanym osobno), udekorowaną świeżą kolendrą i pokrojonym w kostkę pomidorem.
Caldo de pollo
Tradycyjna meksykańska wersja rosołu z kurczaka, wzbogacona dodatkami popularnymi w krajach Ameryki Środkowej, choćby selerem naciowym czy sproszkowaną lub świeżą papryczką chili. Zupę często doprawia się sokiem z cytryny bądź limonki. W odróżnieniu od polskiego klasyka caldo de pollo nie serwuje się z makaronem, ale ziemniakami, ewentualnie ryżem. Częstym dodatkiem jest też kukurydziana tortilla oraz popularna w Meksyku salsa, a więc aromatyczny sos z drobno krojonych warzyw (zwykle guacamole, czyli roztarte awokado z sokiem z limonki i solą).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Avgolemono
Za tą tajemniczą nazwą skrywa się bardzo popularna w Grecji czy na Cyprze zupa na bazie bulionu drobiowego, ubitych na sztywno jajek oraz soku z cytryny, uchodząca za skuteczne remedium na przeziębienie i… kaca. Potrawa ma bardzo długą historię, jej korzenie sięgają podobno czasów Aleksandra Macedońskiego. Avgolemono podaje się zwykle z ryżem, choć niekiedy jest też wykorzystywane jako sos do dolmades – przysmaku przypominającego nasze rodzime gołąbki, w których do zawinięcia farszu, zamiast kapusty, stosuje się liście winogron.
Chicken pho
Kolejny azjatycki specjał, który w ostatnich dziesięcioleciach zyskał uznanie na całym świecie. Ten wyrazisty bulion drobiowy, wzbogacony m.in. imbirem, sosem rybnym czy kolendrą, serwowany z makaronem ryżowym, jest dla wielu osób kwintesencją umami, czyli smaku nieprzypadkowo charakteryzowanego jako "wyśmienity". Chicken pho, mimo statusu kulinarnej klasyki, ma dość krótką historię. W formie zbliżonej do współczesnej potrawa pojawiła się dopiero na początku XX wieku w północnym Wietnamie. Początkowo była daniem bezmięsnym, dopiero w latach 30. zaczęto dodawać wołowinę, a później pojawiła się wersja z kurczakiem.
Sancocho colombiano
Narodowe danie w Kolumbii i Panamie to pożywna zupa przypominająca trochę rzadki gulasz. Oprócz kurczaka obowiązkowym dodatkiem do sancocho colombiano jest kukurydza. Potrawę często wzbogaca się również ziemniakami, a niekiedy również maniokiem (bulwy jednej z najważniejszych roślin strefy tropikalnej, stanowiącej często podstawowy składnik jadłospisu tamtejszych mieszkańców) oraz … bananami. Zupę podaje się z ryżem (serwowanym osobno), posypaną świeżą kolendrą, a także polaną sokiem z limonki.
Ciorbă de pui
Różne odmiany rosołu z kurczaka znane są na całym świecie, swoją wersję mają także Rumuni. Oprócz stosowanych także w Polsce dodatków, czyli marchewki, pietruszki i selera, potrawę wzbogaca się często również pasternakiem, ziemniakami, kalafiorem oraz pomidorami. Ciorbă de pui ma zwykle dość kwaśny smak, który osiąga się, dolewając sok z cytryny albo kiszonej kapusty. Zupę podaje się posypaną posiekaną szalotką oraz ostrą papryczką.