Rano pij jedną łyżkę. Efekty szybko zobaczysz w lusterku
Chociaż oleje kojarzą się przede wszystkim ze smażeniem lub dodatkiem do sałatek, to ten olej warto wypijać dla zdrowia i urody. Jedna łyżka pita na czczo może dać niesamowite efekty.
17.01.2024 10:17
Olej z wiesiołka nie nadaje się do smażenia ani gotowania, ale mimo to warto mieć go w swojej kuchni. Łyżka złocistego płynu skrywa bowiem całą moc składników odżywczych, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Przy regularnym stosowaniu szybko można zauważyć pierwsze efekty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Olej z wiesiołka
Pozyskuje się go z wiesiołka dwuletniego, rośliny naturalnie występującej w Ameryce Północnej. Zadomowiła się jednak ona również poza tym kontynentem, w Polsce rosnąc głównie w dolinie Wisły. Roślina ta charakteryzuje się wyraźnymi żółtymi kwiatami i owocami w formie małych torebek z czterema klapami. W ich wnętrzu znajdują się nasiona, z których produkuje się olej z wiesiołka. Olej ten zawiera około 15-20 proc. tłuszczów, z czego większość to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.
Dawniej nazywano go nocną świecą, bo rozkwitał wieczorami i nocą. Wiele osób z pewnością widziało go nieraz na swoim podwórku, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, jak cenna to roślina.
Czy warto pić olej z wiesiołka?
W oleju z wiesiołka znaleźć można m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6, kwas oleinowy, palmitynowy i stearynowy, cynk, selen, magnez, wapń oraz witaminę E. . Kwasy omega-6 mają właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, dzięki czemu pomagają łagodzić stany zapalne skóry, takie jak trądzik czy egzema. Olej z wiesiołka pomaga również nawilżyć skórę i poprawić jej jędrność.
Kwasy omega-6 mają właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu pomagają łagodzić bóle związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów (artretyzmem). Olej z wiesiołka może również być pomocny w łagodzeniu objawów napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i menopauzy. Pomagają również obniżyć ciśnienie krwi, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca.
Zdrowie od środka i od zewnątrz - olej z wiesiołka to prawdziwy skarb! Stosowany zewnętrznie poprawia nawilżenie, zmniejsza szorstkość, poprawia jędrność i elastyczność skóry.
Jak pić olej z wiesiołka?
Olej z wiesiołka najlepiej przyjmować na czczo, czyli około 30 minut przed posiłkiem. Dzięki temu jego składniki są lepiej przyswajane przez organizm. Można go również przyjmować w trakcie posiłku, ale wtedy należy go wymieszać z innymi składnikami, aby nie był zbyt tłusty. Aby skorzystać z tych właściwości, wystarczy spożywać go w ilości od 1 do 2 łyżeczek dziennie.
Przed rozpoczęciem suplementacji dobrze jest skonsultować to z lekarzem.