PrzepisDania bezmięsneRobię pasztet w słoikach. W środku nie ma grama mięsa, a rodzina błaga o dokładki

Robię pasztet w słoikach. W środku nie ma grama mięsa, a rodzina błaga o dokładki

Domowy pasztet w słoiku o kremowej konsystencji
Domowy pasztet w słoiku o kremowej konsystencji
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

17.10.2024 19:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pasztet bez mięsa? Brzmi jak wyzwanie, ale zapewniamy, że jest to jedno z tych dań, które podbije serca wszystkich, nawet zagorzałych miłośników tradycyjnych mięsnych smaków. Ten pasztet, przygotowany z warzyw i roślin strączkowych, jest tak pyszny i aromatyczny, że nikt nie uwierzy, że nie zawiera ani grama mięsa. W słoikach przechowuje się świetnie, a jego smak tylko nabiera głębi z każdym dniem. Jak to możliwe, że coś tak prostego wzbudza takie zachwyty?

Zazwyczaj, kiedy myślimy o pasztecie, przychodzi nam do głowy jego tradycyjna, mięsna wersja. Tym razem pokażemy, jak przygotować roślinny pasztet, który nie tylko jest smaczny, ale także zdrowy. Jego zaletą jest prostota wykonania oraz możliwość długiego przechowywania w słoikach, co sprawia, że zawsze mamy pod ręką coś pysznego i gotowego do podania.

Jak zrobić pasztet bez mięsa, który zachwyci rodzinę?

Podstawą naszego pasztetu będą warzywa i rośliny strączkowe, takie jak soczewica, ciecierzyca czy fasola. To one nadają mu odpowiednią konsystencję i wartości odżywcze. Aby pasztet miał odpowiednią strukturę i smak, dodamy także orzechy, kaszę jaglaną oraz przyprawy, które podkręcą jego aromat. Pieczemy go w słoikach, co sprawia, że pasztet jest łatwy do przechowywania i świetnie sprawdza się jako smarowidło na kanapki, czy dodatek do obiadu.

Składniki:

  • 1 szklanka ugotowanej soczewicy,
  • 1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej,
  • 1 marchewka,
  • 1 cebula,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 100 g orzechów włoskich,
  • 1 łyżka majeranku,
  • sól do smaku,
  • pieprz do smaku,
  • łyżeczka oliwy z oliwek.

Wbrew pozorom pasztety w wersji wegetariańskiej i wegańskiej nie są nowością. Już na staropolskich stołach pojawiały się roślinne potrawy, takie jak pasztet z masy migdałowej.

Przygotowanie:

  1. Na rozgrzanej patelni podsmażamy cebulę i czosnek na oliwie, aż będą złociste. Dodajemy startą marchewkę i smażymy jeszcze kilka minut.
  2. Następnie wrzucamy do miski ugotowaną soczewicę, kaszę jaglaną, orzechy oraz podsmażone warzywa. Wszystko blendujemy na gładką masę, dodając przyprawy do smaku.
  3. Gotową masę przekładamy do wyparzonych słoików, zostawiając nieco miejsca na wierzchu, aby pasztet miał miejsce na rośnięcie podczas pieczenia.
  4. Zakręcamy słoiki i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 45 minut.

Pasztet idealny do przechowywania – na co zwrócić uwagę?

Przechowywanie pasztetu w słoikach to doskonałe rozwiązanie, które pozwala nam cieszyć się nim przez dłuższy czas. Po upieczeniu słoiki wyciągamy z piekarnika i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia. Dzięki temu pasztet może być przechowywany w lodówce przez kilka tygodni, a nawet miesiąc. Idealnie sprawdza się na kanapkach, ale także jako przekąska czy dodatek do sałatek.

pasztetkuchnia wegańskakuchnia wegetariańska