Rodzice robią tak cały czas. Lekarz ostrzega przed konsekwencjami
Rodzicielstwo to naprawdę ciężki kawałek chleba. Niejednokrotnie rodzice stają przed dylematem: odpuścić dla świętego spokoju czy utrzymać porządek. Nie inaczej jest w przypadku jedzenia.
01.02.2024 15:23
Każdy rodzic niejadka wie, jak trudno zachęcić go do jedzenia, a czasem nawet pół porcji obiadu jest sukcesem. Coraz częściej telewizja i bajki stają się umilaczem obiadu i nieodzownym elementem posiłku. Chociaż może to ułatwiać rodzicom zadanie, to niesie za sobą nieprzyjemne skutki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspólne posiłki to podstawa
Wspólne posiłki przy stole to nie tylko okazja do zjedzenia posiłku, ale także do budowania relacji, dzielenia się doświadczeniami i celebrowania wspólnych chwil. To ważne dla wszystkich członków rodziny, zarówno dzieci, jak i rodziców.
Tradycja dużego stołu, przy którym zasiada cała rodzina, zakorzeniona jest w Polsce od wieków. To symbol społeczności, jaką tworzą domownicy, miejsce rozmów i poczucia bliskości, bez względu na to, czy na talerzu ląduje perliczka z kuskusem, czy bułka z pasztetem. Nie trzeba jadać zawsze razem, ale warto postarać się, aby przynajmniej jeden posiłek zaserwować wszystkim jednocześnie, bez dystraktorów w postaci telewizora, tabletu czy telefonu.
Wyłącz bajkę do jedzenia
Lecąca w tle bajka ma pomóc w zjedzeniu posiłku, ale tak naprawdę potrafi jedynie zaszkodzić. Badanie przeprowadzone przez YouGovOminibus wykazało, że co trzecie dziecko spożywa wieczorny posiłek przed telewizorem, a około 29 proc. dzieci z tej grupy ogląda telewizję także podczas jedzenia śniadania.
Mocno wierzę, że rodziny, które jedzą razem, pozostają razem. Potwierdzają to również liczne badania. Ponadto, według badań, jeśli gotujesz i jesz razem w rodziną masz większe szanse na zdrową dietę, spożywanie większej ilości owoców i warzyw oraz utrzymanie zdrowej wagi - mówi na łamach dailymail.co.uk dr Claire Bailey, lekarka rodzinna.
Badania pokazują, że przez jedzenie przed telewizorem zmniejsza się jakość i ilość komunikatów werbalnych między dziećmi i dorosłymi. Ponadto podczas jednoczesnego oglądania telewizji i jedzenia mózg dziecka jest rozproszony, dziecko nie skupia się na smaku jedzonego posiłku.
Jak wyłączyć bajki z rodzinnych posiłków?
Siła nawyku bywa naprawdę mocna, więc wyłączenie bajek podczas obiadu może okazać się trudniejsze, niż może się wydawać. Warto jednak pozbyć się tego przyzwyczajenia stopniowo, zaczynając od małych kroków. Dzieci są bardziej skłonne do współpracy, jeśli zmiany wprowadzane są stopniowo i w sposób konsekwentny.
Dobrym rozpoczęciem jest wspólne przygotowanie posiłku - własnoręcznie skomponowana kanapka zazwyczaj smakuje jeszcze lepiej. Najważniejsze jest to, że by dawać dobry przykład, dzieci uwielbiają naśladować dorosłych. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko nie oglądało telewizji podczas posiłków, Ty sam też nie powinieneś tego robić. Dzieci powinny widzieć, że wspólne posiłki to czas na rozmowę i celebrowanie bycia razem.