PrzepisRosół piątej żony Wiśniewskiego zaskakuje smakiem. To dzięki znanemu trikowi

Rosół piątej żony Wiśniewskiego zaskakuje smakiem. To dzięki znanemu trikowi

Rosół żony Wiśniewskiego to absolutnie genialny wywar o głębokim smaku i intensywnym aromacie. W czym tkwi sekret? To przede wszystkim bogactwo przypraw i ziół oraz długie gotowanie zupy. Pola Wiśniewska zastosowała też doskonale znany trik na wzbogacenie smaku wywaru. Koniecznie wypróbujcie ten przepis.

Zobacz przepis na rosół żony Wiśniewskiego - Pyszności; Fot. Adobe Stock; Instagram: wisniewska_polsa (screenshot)
Zobacz przepis na rosół żony Wiśniewskiego - Pyszności; Fot. Adobe Stock; Instagram: wisniewska_polsa (screenshot)

22.04.2023 07:22

Ile smaków, preferencji, tyle przepisów na rosół. Ewa Wachowicz proponuje wzbogacić wywar smakiem pieczonych warzyw, a serwując zupę, dodaje pieczone pieczarki, podroby i jajko w koszulce. Magda Gessler stawia na bulion z wielu rodzajów mięs, wzbogaca go także kilkoma sztukami goździków. Robert Makłowicz zaś preferuje najbardziej klasyczną recepturę, natomiast nie przepada za dodatkiem ziemniaków w rosole. A jaki przepis proponuje Pola Wiśniewska?

Rosół Poli Wiśniewskiej. W czym tkwi sekret smaku?

Aromatyczny, o głębokim smaku i wyrazistym kolorze. Oto rosół żony Wiśniewskiego. Receptura, którą proponuje Pola Wiśniewska nieco różni się od tej klasycznej, choć w świecie kulinariów taki sposób przyrządzania wywaru jest doskonale znany i często praktykowany. Mowa dokładniej o upieczeniu warzyw i mięsa przed wrzuceniem ich do garnka z wodą. Pola Wiśniewska dodatkowo doprawia składniki przed pieczeniem utartymi w moździerzu ziołami.

Generalnie tak przygotowany rosół ma głębszy smak, barwę i mocniejszy aromat. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że pieczone warzywa i mięso inaczej smakują niż te surowe. Proces termiczny przypieka skórkę i praży przyprawy, które nadadzą daniu aromatu. Ponadto, Wiśniewska dorzuca do wywaru suszone grzyby. Tutaj jednak trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie: nie można przesadzić z ich ilością, ponieważ aromat suszonych grzybów jest tak intensywny, że może zdominować całą zupę.

Warzywa do rosołu lepiej dokładnie umyć niż obrać. Ponadto, warto postawić na świeże  i suszone zioła oraz przyprawy, zamiast wzbogacać smak rosołu sztucznymi dodatkami (takimi jak kostka rosołowa). U Poli Wiśniewskiej to świeża natka pietruszki, lubczyk (doskonale zastąpi sztuczne wzmacniacze smaku), ziele angielskie, liść laurowy, kurkuma oraz rzecz jasna sól i pieprz. Rosół wołowy, z cielęciną lub z dziczyzny możemy doprawić także jagodami jałowca i rozmarynem.

Rosół żony Wiśniewskiego jest intensywny w smaku - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Rosół żony Wiśniewskiego jest intensywny w smaku - Pyszności; Fot. Adobe Stock

Przepis na aromatyczny rosół żony Wiśniewskiego

Składniki:

  • porcja drobiowa rosołowa
  • porcja wołowa z kością
  • 4 duże marchewki
  • 2 cebule
  • por
  • 2 duże pietruszki
  • seler
  • 2 liście laurowe
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • gałązka lubczyku lub łyżeczka suszonego
  • natka pietruszki
  • kilka suszonych grzybów
  • szczypta kurkumy
  • sól, pieprz
  • oliwa z oliwek

Przygotowanie:

  1. Grzyby suszone zalej wodą i odstaw na 2-3 godziny.
  2. Liście laurowe i ziele angielskie rozetrzyj w moździerzu.
  3. W piekarniku nagrzanym do 190 st. C upiecz mięso, marchewki, korzenie pietruszki, seler, cebulę i por posypane startymi zielem angielskim i liściem laurowym, a także lubczykiem i natką pietruszki. Skrop całość oliwą.
  4. Piecz całość ok. 30-40 minut.
  5. Namoczone grzyby pokrój na mniejsze kawałki i gotuj do miękkości.
  6. Upieczone warzywa i mięso w przyprawach przełóż do garnka. Zalej całość zimną wodą, dodaj grzyby.
  7. Rosół gotuj ok. trzy godziny na małym ogniu. Pod koniec gotowania doprw go solą i pieprzem oraz kurkumą.

Zobacz również przepis na zupę kukurydzianą:

Wybrane dla Ciebie