Ryba śmierdzi w czasie smażenia? Babcia poradziła mi, jak temu zapobiec
Co zrobić, żeby ryba nie wydzielała nieprzyjemnego zapachu podczas smażenia? Istnieje prosty sposób, który pozwoli ci na zawsze rozprawić się z tym problemem.
03.11.2023 11:45
Babcia, kiedy tylko zabiera się za gotowanie, zawsze z zaciekawieniem obserwuję jej ruchy i słucham jej rad. Pewnego dnia podzieliłam się z nią moim problemem - po smażeniu ryby w moim mieszkaniu unosił się intensywny i niezbyt przyjemny zapach. Na szczęście babcia szybko podsunęła mi rozwiązanie tego problemu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co zrobić, żeby podczas smażenia ryb, nie wydzielał się nieprzyjemny zapach?
Intensywny zapach po smażeniu ryby jest zjawiskiem dość powszechnym. Świeże ryby zazwyczaj nie wydzielają tak silnego zapachu jak te, które są przechowywane przez kilka dni. Jest to związane z procesem rozpadu bezzapachowego tlenku trimetyloaminy na czystą trimetyloaminę, która generuje charakterystyczny, intensywny zapach. Upraszczając: im szybciej przyrządzimy rybę, tym mniejsza jest szansa, że będzie śmierdziała. Przed smażeniem dobrze jest oczyścić rybę i namoczyć ją w mleku przez 30 minut. Mleko pochłonie część tego charakterystycznego zapachu.
Moja babcia podzieliła się ze mną swoim sprawdzonym sposobem, który stosuje od wielu lat. Na patelnię, na której smaży rybę, kładzie przekrojone na pół jabłko. Jabłko pochłania część zapachu, a jednocześnie delikatnie aromatyzuje smak mięsa. Jeśli nie ma pod ręką jabłka, to zamiast niego używa obranego ziemniaka. Ziemniak sprawdzi się szczególnie w przypadku ciężkich ryb, takich jak karp. Dodatkowo babcia podczas smażenia zawsze otwiera okno i włącza wyciąg nad kuchenką. Przy zlewie trzyma wtedy kawałek cytryny, którym przeciera ręce. Dzięki temu również z nich znika rybi zapach. W podobny sposób zadziała również pasta do zębów.
Jak pozbyć się zapachu po smażeniu?
Jeśli jednak mimo wszystko zapach ryby zacznie wypełniać pomieszczenie, warto przygotować domowy odświeżacz powietrza. Do garnka wlewam wodę, dodaję kilka łyżek octu, plasterki cytryny i aromatyczne przyprawy: anyż, cynamon, goździki. Gotuję całość przez 15 minut. Ocet wchłonie nieprzyjemny zapach, a przyprawy i cytrusy spełnią rolę naturalnego odświeżacza.
Warto pamiętać też, że zapach smażonej ryby unosi się nie tylko w powietrzu. Również sprzęty, które miały styczność z przyrządzanym produktem, przechodzą jego zapachem. Deskę, noże, garnki, patelnie, sztućce, naczynia - wszystko, co miało kontakt z rybą, należy wymyć w wodzie z detergentem, a następnie przetrzeć ściereczką zamoczoną w occie lub w soku z cytryny. Nie zapomnij wyczyścić też kuchenki i blatów.