Jak w końcu wrócić do formy w nowym roku? Zastosuj tę metodę, a na pewno się uda
Po okresie świąteczno-sylwestrowym wielu z nas odczuwa potrzebę powrotu do zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Jednakże po kilku tygodniach spożywania obfitych posiłków i słodyczy może być to trudne wyzwanie. Organizm jest przyzwyczajony do mniejszej dawki ruchu i jedzenia produktów z wysoką zawartością tłuszczu oraz cukru. Częstym tego skutkiem jest niestety także kilka dodatkowych kilogramów. Jak zatem na nowo zadbać o swoją formę w pierwszych tygodniach roku i jak utrzymać zdrowe nawyki na dłużej?
13.01.2024 07:52
Powrót do formy w nowym roku – od czego zacząć?
Presja i pośpiech w powrocie do formy lub podczas wprowadzania swoich nowych postanowień mogą skutecznie pozbawić nas motywacji i chęci do dalszego działania. Dlatego w tym czasie, gdy tak wiele osób pragnie szybkich efektów i zmian, najlepszym co możemy sobie teraz dać to czas.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poświęć więc tych kilka dni na zastanowienie się nad tym, co teraz jest dla Ciebie najważniejsze i nad czym chcesz popracować. Przykładowo, jeśli podczas świąt zjadłeś zbyt dużo wysokokalorycznych potraw i czujesz, że przytyłeś, pomyśl jakie zdrowsze potrawy możesz teraz wprowadzić do swojego codziennego jadłospisu. Spisz listę swoich ulubionych produktów spożywczych, które jednocześnie są pełnowartościowe i prozdrowotne i staraj się częściej uwzględniać je w swoich posiłkach. Mogą to być różnego rodzaju owoce, warzywa, kasze, strączki czy dobrej jakości nabiał lub ryby.
Kolejnym ważnym aspektem powrotu do formy jest regularna aktywność fizyczna. Oczywiście, pierwszym skojarzeniem, które przychodzi teraz na myśl, jest zatłoczona siłownia. W końcu Nowy Rok to czas nowych postanowień, takich jak np. zakup członkostwa w klubie sportowym. Jednak nie musisz od razu rzucać się na głęboką wodę. Zacznij od małej zmiany, takiej jak codzienny spacer czy jazda na rowerze do pracy. Z czasem możesz zwiększać intensywność i długość treningów lub możesz spróbować zupełnie innych i bardziej angażujących form aktywności. Pamiętaj, że najważniejsza jest systematyczność.
Jak utrzymać nowe nawyki na dłużej?
Częstym błędem podczas planowania powrotu do formy po dłuższej przerwie, jest wprowadzanie na raz kilku dużych zmian. Działając w ten sposób, już po kilku dniach możesz poczuć się przytłoczony i zniechęcony nadmiarem rzeczy, których musisz przestrzegać. Wobec tego kluczowe jest tutaj skupienie się na jednym bądź dwóch aspektach, które w tym czasie są dla Ciebie najważniejsze. Dzięki temu ich realizacja będzie o wiele skuteczniejsza. Może to być np. codzienne jedzenie kilku porcji warzyw bądź bieganie 3 razy w tygodniu. Z czasem możesz dodawać kolejne cele, lecz pamiętaj, aby były one dostosowane pod Twoje możliwości i obecne potrzeby.
Dobrym pomysłem jest też sprecyzowanie swojego celu, który następnie warto podzielić na kilka mniejszych etapów. Dzięki temu w kolejnych tygodniach będziesz dokładnie wiedzieć, co masz zrobić. Przykładowo, gdy w nowym roku planujesz schudnąć
kilka kilogramów, określ, jaka to ma być wartość i do kiedy chcesz to zrobić. Co ważne im bardziej sprecyzowany cel tym jest on dla nas bardziej atrakcyjny i motywujący. Jak zatem prawidłowo go określić? Cel ten może więc brzmieć następująco: Schudnę 8 kg do końca kwietnia 2024 r. dzięki regularnym treningom fitness 3 razy w tygodniu, ograniczeniu słodyczy i jedzeniu większych ilości warzyw.
Gdy już wiesz, jak finalnie ma brzmieć Twój cel, rozpisz jego realizację na kolejne tygodnie. Określ więc, ile chcesz schudnąć w danym miesiącu, ustal dni treningowe i stwórz rozpiskę zdrowych posiłków.
Inną ciekawą opcją jest odznaczanie w kalendarzu lub aplikacji zrealizowanych postanowień. Przykładowo, jeśli zależy Ci na tym, aby jeść więcej warzyw w ciągu dnia, zanotuj to, gdy uda Ci się spożyć 5 ich porcji. Jeśli w ciągu dnia wykonałeś 30-minutowy trening, również odznacz to w swojej rozpisce. Ta metoda pomaga w budowaniu motywacji i satysfakcji. Ponadto dzięki niej będziesz mieć kontrolę nad swoimi postępami.
Spadki motywacji w powrocie do formy – co zrobić?
Spadki motywacji to naturalna rzecz, która może zdarzyć się każdemu, kto podejmuje się zmiany w swoim życiu. Zwykle są one spowodowane przemęczeniem, natłokiem obowiązków czy chwilowym brakiem postępów. Jeśli zauważysz, że Twoja motywacja spada, warto podjąć działania, aby ją odzyskać. Przede wszystkim przeanalizuj swój plan działania i jeśli tego potrzebujesz, wprowadź w nim zmiany. Może to być np. nowy rodzaj ćwiczeń lub nawet kilkudniowa przerwa od treningów. Zastanów się także nad przeorganizowaniem swojego jadłospisu, jeśli czujesz, że Twoja dieta jest zbyt monotonna.
Kolejną ważną kwestią jest poszukanie wsparcia. Pomyśl, czy w Twoim otoczeniu nie ma osoby, która również chciałaby poprawić swoją formę w nowym roku. Wspólna motywacja i dążenie do podobnych wyników może znacznie ułatwić osiągnięcie sukcesu. Warto także skorzystać z porady specjalisty np. dietetyka lub trenera personalnego, którzy pomogą dostosować dietę i ćwiczenia pod Twoje preferencje i stan zdrowia.
Powrót do formy w nowym roku – podsumowanie
Nowy Rok to czas, w którym wiele osób stawia sobie za cel powrót do formy. Dla niektórych może być to spore wyzwanie, ale z odpowiednio przygotowanym planem jest to możliwe do osiągnięcia. Przede wszystkim, aby zrealizować założone cele, warto pamiętać o odpowiednim ich sformułowaniu, systematyczności i dostosowywaniu planów pod indywidualne możliwości. Pamiętaj także, że w chwilach zwątpienia poszukiwanie wsparcia nie jest czymś złym. Jeśli zauważysz spadek motywacji, daj też sobie czas na przemyślenia i przeorganizowanie dotychczasowego harmonogramu.