PrzepisDietaJesz czekoladę? Właśnie tak naprawdę wpływa na organizm

Jesz czekoladę? Właśnie tak naprawdę wpływa na organizm

Jedzenie czekolady to nie tylko przyjemność. Ma ona bowiem pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Mimo tego, istnieje też kilka mitów dotyczących tej pysznej przekąski - jednym z nich jest to, że szkodzi naszym jelitom. Ile w tym prawdy?

Czekolada i jej właściwości
Czekolada i jej właściwości
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Oksana Bratanova

23.06.2024 16:47

Czekolada a układ pokarmowy

Trudno się jej oprzeć, a kusi nawet tych, którzy są na diecie. Smaczna, słodka, pobudzająca zmysły, dodająca energii, poprawiająca nastrój... o czekoladzie można mówić wiele i pozytywnie – pod warunkiem że w jedzeniu kierujemy się zdrowym rozsądkiem i umiarem.

Czekolada zawiera ponad 600 substancji mających korzystny wpływ na zdrowie - m.in. takich jak: węglowodany (stanowiące główne źródło energii), białko, żelazo, magnez, potas, mangan, cynk, miedź, niacyna, błonnik, flawonoidy, teobromina, antyoksydanty, fenylotylamina, kwasy omega-6 oraz witaminy A, E i z grupy B. Okazuje się, że część z tych substancji bardzo dobrze wpływa na nasze jelita, a ten temat jest przedmiotem badań naukowców. Jak czekolada wpływa na nasz układ pokarmowy?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poprawia pracę jelit, ale nie u wszystkich

Najnowsze badania sugerują, że czekolada może mieć pozytywny wpływ na nasze jelita. Oczywiście to dobroczynne działanie jest uzależnione od rodzaju spożywanej czekolady, ilości i reakcji organizmu każdego człowieka, ale jakość czekolady i umiar mogą zrobić wiele dobrego dla naszego układu pokarmowego. Takie wnioski zaprezentowała chociażby profesor Ewa Stachowska, biochemik i specjalista z dziedziny żywienia człowieka, która kieruje Zakładem Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Na swoim koncie na Instagramie odniosła się do mitu dotyczącego negatywnego wpływu czekolady na jelita. Zdaniem eksperta, czekolada doskonale wpływa na funkcjonowanie jelit u większości osób, ale nie u wszystkich.

Ta zależność jest związana z osobami mającymi problem z rozkładaniem histaminy (histamina to związek wytwarzany w organizmie odpowiedzialny za występowanie objawów typowych dla alergii), która znajduje się w niektórych pokarmach. Właśnie takim osobom rekomenduje się ograniczenie spożywania czekolady do minimum. Czekolada oraz wszystkie inne produkty, których bazą jest kakao, stanowią bogate źródło histaminy. Jeśli będą ją jadły osoby, które jej nie tolerują, narażą się na nieprzyjemne dolegliwości, takie jak mdłości, biegunki, skurcze jelit czy nadkwasotę.

Wyniki badań naukowych

Jeżeli nie należycie do grona osób mających trudności z rozkładem histaminy nie obawiajcie się jedzenia czekolady - a wręcz przeciwnie. Umiarkowana ilość czekolady może przynieść wiele dobra naszym jelitom. Jakie są potencjalne korzyści dla naszego układu pokarmowego wynikające z jedzenia czekolady?

W poście zamieszczonym przez profesor Stachowską powołuje się ona na wyniki testu przeprowadzonego wśród ochotników. Przez 3 tygodnie jedli 30 gramów czekolady - 70 i 85% zawartości kakao. Po tym czasie okazało się, że w porównaniu z osobami, które nie zjadły ani grama czekolady przez ten okres czasu, jej miłośnicy mieli "zmienioną korzystnie mikrobiotę". Stwierdzono u nich także więcej cennych gatunków bakterii, np. Faecalibacterium prausnitzii i Blautia obeum.

Czekolada skutecznym probiotykiem?

Wiele wskazuje na to, że czekoladę śmiało można nazwać prebiotykiem. Prebiotyki to substancje służące jako pożywka dla korzystnych bakterii jelitowych. Są one pomocne w zachowaniu równowagi mikroflory jelitowej, stanowią wsparcie dla prawidłowej pracy jelit.

Zawarte w czekoladzie kakao posiada naturalne substancje roślinne (m.in. flawonoidy) i to właśnie one wykazują właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Te cechy są zaś ważne w trosce o utrzymanie zdrowego układu pokarmowego.

Nie wolno zapominać również o cennej zawartości błonnika w czekoladzie, który jest niezbędny dla właściwego funkcjonowania układu trawiennego. W szczególności bogata w błonnik jest gorzka czekolada. Błonnik poprawia perystaltykę jelit i zmniejsza ryzyko występowania zaparć.

Sięgnij po korzyści, ale z umiarem

Niepodważalne dowody i wyniki badań przekonują, że czekoladę warto jeść. Wciąż jednak musimy brać pod uwagę, że oprócz wielu dobroczynnych właściwości jest ona również kaloryczna, dlatego tak ważny jest w tym przypadku umiar. Zbyt duża ilość może przyczynić się nie tylko do nadwagi, ale również innych kłopotów zdrowotnych. Warto te z wziąć pod uwagę, że czekolada czekoladzie nierówna. Wrzucając konkretną tabliczkę do swojego koszyka w sklepie, dobrze jest spojrzeć na skład zamieszczony na opakowaniu. Na etykiecie znajdziemy informacje o zawartości kakao (najlepiej by było to minimum 70%) i innych składnikach. Zaleca się, by szukać produktów pozbawionych syropu glukozowo-fruktozowego, oleju palmowego i E476 - poza tym pamiętajmy, że im krótszy skład, tym lepiej.

Ważny jest także wygląd czekolady po otwarciu – najlepsza będzie z błyszczącą powierzchnią, gładką konsystencją, a przełamaniu powinien towarzyszyć charakterystyczny dźwięk.

Źródło artykułu:Dagmara Dąbek
czekoladazdrowieporady dietetyka
Wybrane dla Ciebie