Włącz do swojej codziennej diety. Skutecznie zredukujesz negatywne skutki stresu
Stres to cichy zabójca, o czym większość z nas przekonuje się każdego dnia. Jest pojęciem dość subiektywnym, bowiem dla jednej osoba jakieś wydarzenie może być stresujące, a dla drugiej już nie. Pojawia się zazwyczaj w momencie, kiedy człowiek zdaje sobie sprawę, że dana sytuacja jest dla niego trudna i nie może sobie z nią poradzić. Odczuwamy wtedy lęk. Czujemy go zarówno w naszej głowie jak i ciele.
14.05.2024 | aktual.: 14.05.2024 23:26
W momencie doświadczania stresu nasz organizm cały napina się, koncentruje na przetrwaniu. Ciało każdą (często nawet błahą) sytuację, którą my odczuwamy jako stresującą, traktuje jak walkę o życie! Stres to stan, w którym występują tak silne emocje jak strach, lęk, złość, a nawet wrogość. Bycie w stresie nie jest dla nas komfortowe. Objawy czujemy w całym naszym ciele oraz umyśle.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stres jest niebezpieczny dla zdrowia psychicznego i fizycznego
Pani Monika żyła w nieprzerwanym stresie od dłuższego czasu. W pracy ciągle wzrastające wymagania szefa sprawiały, że każdego dnia przed wejściem do budynku, w którym pracowała, paraliżował ją strach. Kobieta odnosiła wrażenie, że ten stan przyczyniał się do coraz liczniejszych pomyłek. Całe napięcie przynosiła ze sobą do domu, gdzie wyżywała się na najbliższych – co z resztą sama zauważyła.
Pani Monika jak wiele kobiet każdego dnia mierzy się nie tylko z zawodowymi, ale i domowymi obowiązkami, co przyczynia się do stresującego trybu życia. Egzystowanie w ciągłym napięciu i stresie jest niebezpieczne nie tylko dla naszego zdrowia psychicznego, ale również fizycznego. Niestety trudno jest całkowicie wyeliminować stres z naszego życia, dlatego konieczna jest nauka radzenia sobie z nim i ograniczenie jego wpływu na nasze ciało oraz samopoczucie.
Jak radzić sobie ze stresem?
Oprócz technik relaksacji, medytacji czy aktywności fizycznej w celu złagodzenia wpływu stresu na nasz organizm warto także zadbać o niego od środka, poprzez odpowiednią dietę. To, co jemy, ma duży wpływ nie tylko na nasze ciało, ale również na psychikę. Wiele produktów posiada właściwości, które mogą nam pomóc w walce ze stresem czy poprawić nastrój. Większość z nich jest łatwo dostępna i bez problemu można je kupić nawet w osiedlowych sklepikach. Dodatek tych produktów do naszych codziennych posiłków może skutecznie pomóc w redukcji odczuwania negatywnych skutków stresu w naszym życiu.
Zobacz także
Jedzenie w walce ze stresem
Poniżej znajduje się lista produktów, które dzięki swoim właściwościom pomagają w walce ze stresem:
- Migdały/orzechy — są bogate w magnez, który jest niezwykle ważny i cenny do prawidłowego działania naszego ośrodka nerwowego. Kiedy mamy jego niedobór, mogą nam doskwierać skurcze mięśni czy ogólne rozdrażnienie. Pamiętaj jednak, że są dość kaloryczne, dlatego zwróć uwagę na ilość, jaką podjadasz w ciągu dnia.
- Awokado – zawiera bardzo dużo witaminy B, która wpływa na produkcję czerwonych krwinek. A to z kolei wpływa na poprawę naszego nastroju. Awokado możesz dodać do sałatki czy przygotować z niego domowe guacamole.
- Gorzka czekolada — pomaga ukoić nasze nerwy, dzięki zawartości witamin z grupy B oraz składników mineralnych, takich jak magnez, potas czy żelazo. Najlepsza będzie czekolada o wysokiej zawartości kakao.
- Płatki owsiane — zawierają pełnowartościowe węglowodany, które przyczyniają się do produkcji serotoniny w naszym organizmie, odpowiedzialnej za nasz dobry nastrój. Z płatków owsianych możesz przygotować owsiankę, ciasteczka owsiane czy dodać je do koktajlu.
- Ziołowe herbatki — ciepła, rozgrzewająca herbata działa nie tylko relaksująco, ale również pozwala ukoić nasze nerwy. Najlepiej sprawdzi się napar z melisy, mięty czy zielona herbata. Możesz je wypić rano na dobry początek dnia, wieczorem na dobry sen lub po prostu w ciągu dnia.
- Szpinak – choć przez wielu jest to dość nielubiane warzywo, to trzeba przyznać, że jest bardzo pomocne w walce ze stresem dzięki zawartości dużej ilości magnezu. Osoby cierpiące na niedobór magnezu mogą być bowiem bardziej narażeni na stres. Ze szpinaku zrobisz odżywczy koktajl lub lekką sałatkę.
Podsumowanie
Niezwykle ważne pierwiastki, takie jak magnez, witaminy z grupy B, cynk, wapń czy tryptofan są bardzo skuteczne w walce ze stresem i powinniśmy o tym pamiętać przy komponowaniu naszych posiłków. Witaminy z grupy B pomagają wzmocnić nasz układ nerwowy. Warto również wkomponować w dietę węglowodany złożone, które wspomagają pracę mózgu. Znajdziemy je na przykład w pełnoziarnistych produktach takich jak pełnoziarnista mąka, makaron, kasza czy ryż.
Dieta na stres jest bardzo prosta i polega na włączeniu do naszej diety produktów, które pomogą go zredukować czy też ograniczyć skutki.