Są pełne białka i witamin, a przyrządza się je w bardzo prosty sposób. Polacy powinni sięgać po nie zdecydowanie częściej
Chociaż ich ceny przestały oszałamiać tak, tak jeszcze kilka lat temu, to te smaczne i zdrowe owoce morza nadal przez wiele osób są uznawane za opcję obiadową skierowaną jedynie dla najbogatszych. Ile dzisiaj kosztują krewetki? Gdzie je kupować? Na co uważać? I co dzięki nim zyskujemy? Odpowiadamy.
10.07.2024 08:53
Jeszcze 10 czy 15 lat temu status krewetek w Polsce można by określić mianem absolutnie wytwornego. Te skorupiaki kojarzyły nam się przede wszystkim z luksusową kuchnią zagraniczną, głównie tą pochodzącą z basenu Morza Śródziemnego lub dalej, z Kraju Kwitnącej Wiśni. Być może to właśnie kuchnia japońska, na czele z sushi, stała się głównym propagatorem krewetek w Polsce. Pytanie brzmi: czy był to słuszny i korzystny dla nas krok?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Krewetki — czy to naprawdę towar luksusowy?
Wszystko, co kojarzy nam się z sushi, uchodzi za drogie. Czy słusznie? Oczywiście nie. Polskie restauracje specjalizujące się w kuchni japońskiej potrafią sięgać również po produkty tanie, niestety także bardzo słabej jakości. Chyba nie ma w tej kwestii lepszego przykładu od niesławnej ryby maślanej czy paluszków krabowych surimi. A jak się sprawy mają w przypadku krewetek?
Przyjrzeliśmy się cenom krewetek dostępnych na polskim rynku. W 2024 roku za kilogram blanszowanych krewetek białych trzeba w popularnym hipermarkecie zapłacić około 75 złotych. Surowe krewetki tygrysie (popularne w restauracjach sushi) to już koszt 68 złotych, a średniej wielkości krewetki obgotowane z Ekwadoru kosztują niespełna 60 złotych za kilogram. Również krewetki koktajlowe kupimy za mniej niż 100 złotych.
Oczywiście na rynku nie brakuje także droższych krewetek. Trzeba jednak uczciwe zaznaczyć, że kilogram udźca wołowego (w tym samym sklepie) to dzisiaj koszt około 45 złotych za kilogram. Polędwica wołowa to już znacznie większe pieniądze. Za popularnego "steka" trzeba zapłacić grubo ponad 100 złotych za kilogram. Wygląda więc na to, że krewetki wcale nie są bardziej "luksusowe" niż doskonale nam znane mięso wołowe.
Czy warto jeść krewetki?
Krewetki są bardzo proste w przygotowaniu, a z ich obróbką poradzą sobie nawet kulinarni amatorzy. Ale może mimo to nie warto po nie sięgać? Nic bardziej mylnego. Te smaczne skorupiaki wyróżniają się rewelacyjnymi wartościami odżywczymi: nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, białkiem, antyoksydantami, witaminami z grupy B i składnikami mineralnymi.
Zdrowe są zarówno krewetki świeże, jak i mrożone. Co ciekawe, jest to też mięso niskokaloryczne. W tej konkurencji wypadają lepiej nawet od chudego mięsa kurczaka czy indyka. Należy jednak pamiętać o tym, że w krewetkach występuje także białko zwane tropomiozyną, które jest silnym alergenem. Według statystyk 2,5 proc. społeczeństwa jest uczulone na owoce morza. Trzeba więc mieć się na baczności!