Są pyszne i podbiją smak, dlatego warto wrzucić do sałatki. Jedna łyżka ma tylko 2 kalorie
To znany dodatek do tatara wołowego, a także nieodłączny składnik wielu sałatek. Mimo tego, że w kuchni polskiej występują od dawna, to jako społeczeństwo raczej niewiele o nich wiemy. Czym są kapary? Dlaczego warto je jeść? I w końcu: jak ich używać, by wykorzystać ich zalety? Odpowiadamy.
14.06.2024 | aktual.: 14.06.2024 13:54
Są takie składniki spożywcze, do których mówi się, że trzeba dojrzeć. W naszej ocenie kapary są jednymi z nich. Te smaczne (cóż, dzisiaj tak powiemy, bo w dzieciństwie mieliśmy na ten temat zdecydowanie inny pogląd), niewielkie roślinki okazują się mieć właściwości, których nie powstydziłyby się znacznie bardziej znane ze swoich prozdrowotnych cech warzywa. Warto więc do nich dojrzeć! A dlaczego? Już wszystko wyjaśniamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kapary — charakterystyka
Kapary to suszone pąki rośliny krzewiastej zwanej kaparem ciernistym, występującej naturalnie w basenie Morza Śródziemnego. W przemyśle spożywczym najczęściej występują w postaci kiszonej lub konserwowej (surowe są niejadalne), dlatego ich smak opisuje się jako kwaśny i lekko pikantny. Kapary są znane niemal na całym świecie, a ich największymi producentami są Hiszpanie, Włosi, Grecy i Turcy.
Warto podkreślić, że kapary są bardzo niskokaloryczne. W 100 gramach produktu (zaznaczmy, że jest to bardzo duża ilość) znajdziemy zaledwie 25 kalorii. Z tego też powodu suszone pąki kaparu ciernistego stają się częstym dodatkiem w dietach odchudzających.
Ta cecha to oczywista zasługa dużej zawartości wody, która stanowi 85 proc. masy kaparów. A co znajduje się w pozostałej części? Same wspaniałości: błonnik pokarmowy, antyoksydanty (ze szczególnym uwzględnieniem polifenoli), witaminy E, K i z grupy B, a także związki mineralne takie, jak wapń, magnez, czy potas. To wszystko sprawia, że kapary wykazują niezwykle silne działanie prozdrowotne, a badania naukowe jasno wskazują, że ich spożywanie skutkuje obniżaniem poziomu złego cholesterolu, cukru i ciśnienia.
Kapary w kuchni
Za najlepsze kapary uznaje się te, które nie są przechowywane w occie, lecz soli lub oleju. Chociaż pąki można podzielić na kilka podgatunków, wszystkich używa się do podobnych dań. Kapary można więc spotkać w pizzy, sałatkach i makaronach. Wiele osób postanawia przebić nimi delikatne smaki ryby i drobiu. Kapary stanowią też dodatek do sosów (dodając im kwaśności i pikanterii), gotowanych jajek i tatara. Warto używać ich oszczędnie; umiarkowana proporcja sprawi, że kapary dodadzą potrawie smaku, ale jej nie zdominują.