NewsySezon na miód w pełni. Kiedy się go zbiera i jakie są jego rodzaje?

Sezon na miód w pełni. Kiedy się go zbiera i jakie są jego rodzaje?

Sezon na miód w pełni, a pasjonaci pszczelarstwa i miłośnicy naturalnych słodkości mają powody do radości. Praca pszczół i zbieranie nektaru z kwiatów umożliwia pozyskanie niezwykle cennego i zdrowego produktu. Chociaż terminy zbiorów miodu mogą się różnić w zależności od regionu i rodzaju pszczół, to istnieje kilka ogólnych wskazówek, związanych z tym, kiedy zbierać miód. Sprawdź również, jakie są rodzaje miodu.

Miód - Pyszności; foto: Canva
Miód - Pyszności; foto: Canva

02.07.2023 12:00

Jeśli jesteś miłośnikiem naturalnych produktów, to z pewnością miód zajmuje w twojej kuchni czołowe miejsce. To naturalny produkt w pełni wytwarzany przez pszczoły w sezonie letnim. Dla miłośników pszczelarstwa, zbieranie miodu to coś więcej niż zajęcie. To pasja, której trzeba poświęcić odpowiednią ilość czasu. Rodzaj miodu jest uzależniony od kwiatu, z którego pszczoły zbiorą nektar lub spadź. Miód jest naturalnym lekarstwem, zdrowym słodzikiem i produktem, który można wykorzystać w kuchni na wiele smacznych sposobów.

Jak zbiera się miód?

Czy wiesz, jak zbierać miód? Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym pszczelarzem, czy po prostu chcesz nieco więcej dowiedzieć się o tej profesji, to sezon na miód jest odpowiednim czasem, by o tym wspomnieć. Pszczelarze, korzystając ze specjalistycznych narzędzi, przeprowadzają proces ekstrakcji miodu. Istnieją określone normy do przestrzegania, a uważne obserwacje pozwalają pszczelarzom określić, kiedy miód jest gotowy do zbioru.

Miód - Pyszności; Foto Canva.com
Miód - Pyszności; Foto Canva.com

Podczas pobierania miodu z uli, pszczelarze dbają o to, aby pobierać tylko niewielkie ilości. Miód jest bowiem ważnym źródłem pożywienia dla roju pszczół. Przejęcie zbyt dużej ilości miodu mogłoby negatywnie wpłynąć na przetrwanie rodzin pszczelich w przyszłości. Praca pszczelarza ma na celu przede wszystkim ochronę zdrowia i przetrwanie kolonii pszczelich. Jego zyski są ściśle powiązane z pomyślnością i zdrowiem rodzin pszczelich.

Sezon na miód — kiedy zbierać ten naturalny "nektar bogów"?

Pierwsze miodobranie rozpoczyna się pod koniec maja lub na początku czerwca. Wszystko jest uzależnione od warunków atmosferycznych. Sezon na miód kończy się pod koniec lipca lub w sierpniu. Oznacza to, że jest dość krótki. Aby uzyskać doskonałą jakość miodu, ważne jest, aby spożywać go w momencie, gdy jest "dojrzały". Zazwyczaj faza zbioru następuje, gdy około 2/3 komórek jest pokrytych warstwą wosku. Pokrycie komórek oznacza, że pszczoły rozpoczęły proces wentylacji. Miód jest naturalnie płynny, ale aby zapewnić mu trwałość, pszczoły muszą usunąć z niego nadmiar wody, zmniejszając poziom wilgoci.

Zbieranie miodu to dość odpowiedzialne zajęcie - Pyszności; Foto canva.com
Zbieranie miodu to dość odpowiedzialne zajęcie - Pyszności; Foto canva.com

Dokonują tego poprzez wentylację, zbierając się wokół komórek i wykonując szybkie ruchy skrzydeł. Dzięki temu ciepło generowane przez pszczoły powoduje odparowanie wilgoci obecnej w miodzie. Kiedy komórki są uszczelnione, oznacza to, że miód ma niski poziom wilgoci wewnątrz i można go bezpiecznie zbierać i przechowywać, nie martwiąc się o jego psucie. Okres, w którym miód jest zbierany, zależy od lokalizacji pasieki i sezonów kwitnienia różnych roślin, które są źródłem nektaru dla pszczół. Dlatego termin zbioru miodu może się różnić w zależności od miejsca i rodzaju miodu produkowanego przez pszczoły. Najważniejsze jest, aby miód został zebrany w momencie, gdy został już odpowiednio przetworzony przez pszczoły, co gwarantuje jego jakość.

Jakie są rodzaje miodu?

Zastanawiasz się, jaki miód wybrać? W związku z tym, że sezon na miód w pełni, to warto poznać popularne rodzaje tego naturalnego produktu. Istnieje wiele różnych rodzajów miodu, a ich różnorodność wynika z różnych źródeł nektaru, z których pszczoły go zbierają. Najpopularniejsze rodzaje miodu to:

  • Miód lipowy - pozyskiwany z nektaru kwiatów lipy. Ma delikatny smak i słodki aromat.
  • Miód akacjowy - pozyskiwany z nektaru kwiatów drzewa akacji. Jest jasny, lekki i ma łagodny smak.
  • Miód spadziowy- pozyskiwany z nektaru spadzi, który jest wydzielany przez owady na kory drzew. Ma ciemniejszy kolor i intensywny, nieco karmelowy smak.
  • Miód gryczany - pozyskiwany z nektaru kwiatów gryki. Jest ciemny, ma intensywny smak i korzenny aromat.
  • Miód wrzosowy - pozyskiwany z nektaru kwiatów wrzosu. Ma intensywny, słodki smak i lekko gorzkawy posmak.
  • Miód manuka - pochodzi z nektaru kwiatów manuka, rośliny występującej głównie w Nowej Zelandii i Australii. Jest znany ze swoich właściwości antybakteryjnych i ma intensywny, charakterystyczny smak.
  • Miód wielokwiatowy - powstaje z nektaru wielu różnych rodzajów kwiatów. Jego smak i aromat zależą od różnorodności roślin w danym regionie.
Wybrane dla Ciebie