Sezon się kończy, więc się spiesz. Ten pyszny dżem wspomaga tarczycę
Trudno oprzeć się tak intensywnym cytrusowym nutom wzbogaconym o korzenny aromat goździków. Pierwsze skrzypce jednak grają tutaj ciemne winogrona, które zostały zepchnięte nieco na drugi plan, stając się bazą do tworzenia specyfików w baniakach. A ciemne winogrona, poza tym, że są witaminową bombą, mogą też stać się bazą pysznego dżemu.
04.10.2024 | aktual.: 04.10.2024 15:57
Sezon na winogrona przypada na jesień i zwykle trwa przez dwa miesiące. Najlepiej znamy odmiany ciemną i jasną, choć jest ich znacznie więcej. Winogrono lubi obrodzić i niekiedy brakuje pomysłów na wykorzystanie soczystych owoców. Co zatem zrobić z ciemnego winogrona poza winem czy sokiem? Koniecznie wypróbuj przepis na pyszny i zdrowy dżem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciemne winogrona - zastosowanie w kuchni i właściwości zdrowotne
Winogronowy dżem to nie taka oczywistość. Zwykle soczyste grona lądują w baniakach, by po dłużej chwili mogły przeobrazić się w domowej roboty wino. To jednak niejedyny sposób na wykorzystanie ciemnych winogron. Warto bowiem wiedzieć, że mogą one stać się bazą do stworzenia aromatycznego, pysznego i zdrowego dżemu.
Winogrona są bowiem bogate w polifenole, które należą do grupy przeciwutleniaczy, a także miedź ważną dla systemu immunologicznego, ponieważ wzmacnia ona odporność i działa antybakteryjnie. Obecny w winogronach potas obniża ciśnienie krwi i uczestniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych, a jod - pierwiastek, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie gruczołu tarczowego - usprawnia produkcję hormonów tarczycy i zapobiega chorobom narządu.
Ciemne winogrona zawierają ważny dla zdrowia serca resweratrol. Związek ten chroni przed zawałem serca, miażdżycą i udarami, a ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne oraz antynowotworowe. Najwięcej resweratrolu znajduje się w skórce winogron, dlatego warto je spożywać wraz z nią.
Dżem z ciemnego winogrona. Przepis
Składniki:
- 1 kg ciemnych winogron,
- 300 g cukru,
- 1 pomarańcza,
- 1 cytryna,
- łyżeczka goździków.
Przygotowanie:
- Winogrona należy dokładnie umyć i osuszyć. Nie zdejmuj skórki z winogron, ponieważ to ona zapewni gęstość przyszłej konfiturze.
- Owoce umieść w dużym garnku o grubym dnie. Następnie dodaj cukier i goździki (te najlepiej wcześniej wrzucić do specjalnego woreczka, dzięki czemu później będzie łatwiej je wyłowić).
- Całość zacznij podgrzewać na niewielkim ogniu. W międzyczasie przelej wrzątkiem cytrynę, a następnie zetrzyj z niej skórkę i dodaj do gotujących się owoców. Z pomarańczy wyciśnij sok i również dodaj do zawartości garnka.
- Dżem gotuj ok. 90 minut od zagotowania. Co jakiś czas mieszaj całość.
- Kiedy masa zgęstnieje, oznacza to, że dżem można przełożyć do wyparzonych słoików. Wcześniej wyjmij z masy goździki.
- Słoiki zakręć szczelnie, a następnie pasteryzuj przez 15 minut od momentu zagotowania wody (gorące słoiki pasteryzujemy od ciepłej wody).
- Następnie przetwory odstaw do wystudzenia na 24 godziny do góry dnem.
- Przechowuj w spiżarni lub innym chłodnym i ciemnym miejscu.