PrzepisNapojeSezon trwa w najlepsze. Dodawaj do herbaty, a szybko odczujesz skutki

Sezon trwa w najlepsze. Dodawaj do herbaty, a szybko odczujesz skutki

Pigwę można wykorzystać na wiele różnych sposobów, ale naszym ulubionym jest zdecydowanie zrobienie z niej dodatku do herbaty. Zobacz przepis i zrób sobie zapas na cały rok. W tym napoju właściwości prozdrowotne i boski smak stanowią jedność.

Herbata z tym dodatkiem jest smaczna i zdrowa
Herbata z tym dodatkiem jest smaczna i zdrowa
Źródło zdjęć: © Canva

02.11.2023 11:34

Pigwa to niezwykle ciekawy owoc, którym powinna zainteresować się każda osoba ceniąca sobie zdrowe, naturalne produkty i tworzone z nich przetwory. Najpopularniejszym motywem wykorzystanie tego owocu są oczywiście powidła i nalewki — tako mówi tradycja. Dzisiaj chcemy ci jednak zaproponować nieco inną ścieżkę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pigwa i pigwowiec

Zacznijmy od rzeczy podstawowej, a mianowicie krótkiej powtórki z przyrody. Ta może się przydać, bo zauważyliśmy, że do społecznego dyskursu wdał się drobny błąd. Otóż pigwa i pigwowiec to dwie różne rośliny i pomyłką jest używanie ich nazw naprzemiennie.

Pigwa to stosunkowo wysokie drzewo, które rodzi duże, przypominające gruszki owoce. Ich charakterystyczny smak i zapach sprawiły, że szybko stały się one produktem numer jeden jeśli chodzi o domowe nalewki i konfitury. Pigwowiec tymczasem, to niewielki krzak o małych, twardych i znacznie kwaśniejszych owocach. Oba gatunki wyróżniają się wspaniałymi właściwościami prozdrowotnymi (to za sprawą m.in. kwasu foliowego i minerałów takich jak potas, wapń, magnez i żelazo), chociaż to pigwowiec posiada więcej witaminy C i pektyn.

Herbata z pigwą czy pigwowcem? Obie wersje są zdrowe
Herbata z pigwą czy pigwowcem? Obie wersje są zdrowe© Canva

W naszym przepisie możesz użyć zarówno owoców pigwy, jak i pigwowca. Pamiętaj jednak, że te drugie są bardziej kwaśne, a pierwsze — słodkie. Zdecyduj więc samemu, jaka herbata bardziej ci odpowiada. Na koniec polecamy pasteryzację. Dzięki niej nasz dodatek do napoju będzie dla ciebie dostępny przez cały rok.  

Pigwa jako dodatek do herbaty

  • 1 kg pigwy,
  • 600 g cukru,
  • 1 łyżka miodu,
  • 1 łyżka soku z cytryny.

Sposób przygotowania:

  1. Owoce umyj, a następnie przekrój i pozbaw gniazd nasiennych. Zetrzyj na dużych oczkach tarki i przełóż do czystego i wyparzonego słoika.
  2. Pigwę zasyp teraz cukrem, wymieszaj, delikatnie dociśnij. Odstaw na kilka dni (3 powinny być w sam raz), codziennie mieszając zawartością.
  3. Gdy zauważysz, że owoce puściły już sok, dodaj do nich miód i sok z cytryny. Wymieszaj i przełóż do słoiczków.
  4. Pasteryzuj 15 min w 100 stopniach Celsjusza. Trzymaj w chłodnym, zacienionym pomieszczeniu.
Wybrane dla Ciebie