Sięgnij po te produkty, a wiedza lepiej wejdzie do głowy. Idealne przed maturą
Zbliżający się maj to nie tylko czas, gdy zielenią się drzewa, a z ogrodów dobiega zapach rozpalonego grilla. To również moment, w którym wielu uczniów przygotowuje się do egzaminów maturalnych. Podczas powtórek materiału warto zadbać o odpowiednie paliwo dla naszego organizmu.
17.04.2024 | aktual.: 17.04.2024 11:00
Tuż przed maturą organizmy licealistów są na wysokich obrotach - godziny nauki, wypełniania testów i powtórki materiałów. Aby proces uczenia się był jak najbardziej efektowny, nie można zapomnieć również o odpowiednim żywieniu. Te produkty dodadzą energii do działania i pomogą przyswoić wiedzę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co jeść przed maturą?
To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie, w tym na zdolność uczenia się i zapamiętywania. Oczywiście ważna jest odpowiednia ilość warzyw i owoców i zdrowych tłuszczów z orzechów. Nie oznacza to jednak, że w trakcie przygotowań maturzyści muszą zrezygnować z uwielbianej przez nich pizzy czy czekolady.
Oczywiście, jedzenie tylko śmieciowego jedzenia nie jest najlepszym rozwiązaniem i żaden dietetyk na to nie przystanie. Najważniejszy jest balans - zdrowe jedzenie z umilaczami w postaci ulubionych, niekoniecznie już zdrowych potraw.
Pamiętaj jednak o umiarze i wybieraj produkty wysokiej jakości. Zamiast gotowej pizzy z supermarketu, sięgnij po pizzę z włoskiej pizzerii, gdzie używa się świeżych składników. Dodaj do niej dużo warzyw, a sos zastąp oliwą z oliwek. Taką pizzę możesz traktować jako źródło węglowodanów złożonych, które dostarczą ci energii na dłużej.
Jakie przekąski wybrać?
Odrobina słodkości nie zaszkodzi. Dobrze jest wybrać czekoladę o wysokiej zawartości kakao (min. 70 proc.). Zawiera ona więcej flawonoidów, które korzystnie wpływają na pracę mózgu.
Nie samą pizzą i czekoladą jednak warto się żywić. Sięgaj również po inne przekąski. Świetnie sprawdzą się borówki, maliny, truskawki i jeżyny – bogate w antyoksydanty, które chronią komórki mózgowe przed uszkodzeniami i poprawiają funkcje poznawcze. Na śniadanie wybierz jajka, źródło choliny, która jest niezbędna do produkcji acetylocholiny, neuroprzekaźnika odgrywającego kluczową rolę w procesach pamięciowych.
Postaw też na zielone warzywa: szpinak, jarmuż, brokuły. Zawierają luteinę i zeaksantynę, karotenoidy, które chronią wzrok i poprawiają pamięć. Dobrym wyborem będzie również awokado, które bogate jest w zdrowe tłuszcze, witaminę E i potas, które wspomagają pracę mózgu i poprawiają koncentrację.
Pamiętaj również o odpowiednim śnie i regularnej aktywności fizycznej. Wystarczy 30 minut ćwiczeń dziennie, aby poprawić przepływ krwi do mózgu i dotlenić komórki mózgowe. Trzymamy kciuki!