Śląski fast food lepszy od kebaba. Przed laty można było kupić na każdym rogu
Kebab zawładnął Polską — kebabownie znajdują się nawet w małych miasteczkach. Jeszcze dwadzieścia lat temu odpowiednikiem kebaba były knysze, które dla niektórych z nas były nieodłącznym elementem wizyty we Wrocławiu.
06.09.2023 | aktual.: 06.09.2023 09:54
Zanim kebaby zawładnęły Polską, na Śląsku, a dokładniej, we Wrocławiu, wymyślono knysze, która szybko stała się najpopularniejszym daniem typu fast-food. Była to bułka wypełniona kotletem w towarzystwie świeżych warzyw polanych słuszną porcją sosu.
Knysze można uznać za prototyp kebaba. Znany YouTuber, publikujący jako Fox Gotuje, postanowił odtworzyć tamten legendarny smak i podzielił się z widzami przepisem na knyszę, która przywraca wspomnienia z lat 90.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kebab a knysza — różnice
Kebab to danie pochodzące z Turcji. Obecnie, wyróżnia się aż 20 gatunków tej potrawy. Oryginalnie, kebab to długo grillowane mięso (baranina albo jagnięcina) skrawane z rożna, podawane razem z surówką i owczym serem. Współczesna wersja, czyli tortilla lub bułka nadziewana mięsem z dodatkiem warzyw ma więc niewiele wspólnego z tureckim oryginałem. Podstawową różnicą pomiędzy kebabem a knyszą jest mięso. W kebabie są to skrawki z rożna, a w knyszy jest to zwykły kotlet, np. schabowy.
Przepis na knyszę. Koniecznie wypróbuj w domu
Knysze podawano zarówno w barach jak i popularnych budach przy dworcu. Jakość dania była mocno dyskusyjna. Adi Foxx, znany w sieci jako Fox Gotuje, opublikował na swoim kanale przepis na knyszę. Youtuber pokazał, jak przygotować danie od postaw.
Domowa knysza — przepis
Składniki:
- 200 ml mleka,
- opakowanie suchych drożdży,
- 350 g mąki,
- 7 g cukru,
- 7 g soli,
- łyżka masła,
- małe opakowanie jogurtu greckiego,
- majonez,
- 3 ząbki czosnku,
- 2 łyżeczki oregano,
- łyżeczka kminu rzymskiego,
- łyżeczka papryki słodkiej,
- łyżeczka czosnku granulowanego,
- łyżeczka nasion kolendry,
- łyżeczka soli,
- sałata,
- marchewka,
- cebula,
- ogórek świeży,
- 500 g mielonej wołowiny lub piersi z kurczaka,
- opcjonalnie: sezam, sos worcestershire.
Przygotowanie:
- Zaczynamy od przygotowania bułki. Podgrzej mleko (powinno być letnie, ale nie gorące) i wrzuć do niego opakowanie suchych drożdży. Odstaw je na 10 minut, aż drożdże zaczną pracować.
- Do miski wsyp mąkę, łyżeczkę soli, łyżeczkę cukru. Dodaj łyżkę miękkiego masła, a następnie, wlej mleko wymieszane z drożdżami. Ciasto zagnieć, a kiedy będzie już miękkie i sprężyste, przykryj je czystą ściereczką i odstaw na godzinę, aby nieco urosło.
- Piekarnik rozgrzej do 200 stp. C. Ciasto rozwałkuj na niewielkie okręgi. Jedną ze stron posmaruj masłem i posyp sezamem. Włóż je do rozgrzanego piekarnika i piecz przez 15 minut, aż staną się lekko rumiane.
- Czas na sos. Jogurt grecki wymieszaj z dwoma łyżkami majonezu i trzema ząbkami czosnku przeciśniętego przez praskę. Dosól i dopieprz wedle uznania. Opcjonalnie, dodaj łyżeczkę sosu worcestershire.
- Przygotuj domową przyprawę gyros. Wymieszaj ze sobą dwie łyżki oregano oraz łyżkę papryki, kminu, czosnku granulowanego oraz soli. Jeśli przygotowujesz kurczaka, polej go niewielką ilością oliwy i posyp przygotowaną wcześniej przyprawą. W przypadku wołowiny dodaj jedną, płaską łyżeczkę przyprawy. Tak przygotowane mięso usmaż na patelni.
- Sałatę, marchewkę i cebulę posiekaj w drobne pióra. Możesz użyć też gotowej mieszanki sałatkowej, którą dostaniesz w większości marketów. Ogórka umyj i pokrój w grube plastry.
- Ostudzoną pitę przekrój na pół i włóż do niej warzywa, mięso, a na końcu, polej całość przygotowanym wcześniej sosem czosnkowym.