Smaczny, ale czy zdrowy? Jak wybrać dobry serek homogenizowany?
Puszysty serek homogenizowany to dla wielu smak dzieciństwa. To idealny dodatek do naleśników, ale też dobra baza śniadania, zwłaszcza dla osób, które nie przepadają za twarogiem. Chcąc jednak cieszyć się wartościami serka homogenizowanego, należy zadbać o jeden szczegół.
18.04.2024 | aktual.: 18.04.2024 12:06
Serek homogenizowany jest rodzajem sera twarogowego, który został poddany procesowi homogenizacji. Homogenizacja to technika, która polega na bardzo dokładnym rozdrabnianiu i miksowaniu produktu, często z dodatkiem niewielkiej ilości serwatki. Dzięki temu powstaje produkt o gładkiej, jednolitej strukturze. Konsystencja serka homogenizowanego przypomina kremową masę, która może być bardziej gęsta lub płynna, w zależności od zawartości tłuszczu. Ten rodzaj sera jest szczególnie polecany dla osób, które nie przepadają za konsumpcją sera twarogowego w innej formie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak kupić dobry serek homogenizowany?
Głównie chodzi o skład produktu. Najlepiej jest sięgać po serek homogenizowany naturalny - nie jest on tak szeroko dostępny jak smakowe, ale to najzdrowsza opcja. Ponadto taki serek można "doprawić" samodzielnie, dodając laskę wanilii czy własnoręcznie przygotowany owocowy mus. Tak przygotowany deser - świeży pełny witamin i białka - to z pewnością dobry wybór.
Serki homogenizowane w wariancie smakowym najczęściej zawierają owocowe i inne aromaty (np. czekoladowe), ponadto są bogate w zupełnie zbędny cukier. To jednak nie koniec listy, ponieważ serki homogenizowane inne niż naturalne nierzadko zawierają też zagęszczacze, tj. skrobia modyfikowana, pektyny, guma guar, guma ksantanowa, mączka chleba świętojańskiego (czyli guma karobowa), alginianu sodu, żelatyna.
Zobacz także
Czy serek homogenizowany jest zdrowy?
Serek homogenizowany naturalny to nie tylko smaczny, ale także zdrowy produkt. Jest on źródłem lekkostrawnego białka mlecznego, którego zawiera nawet 2-3 razy więcej niż mleko. Ponadto jest bogaty w łatwo przyswajalny wapń. Serek homogenizowany bez dodatków smakowych to produkt o niższej zawartości węglowodanów niż mleko, ponieważ większość laktozy przechodzi do serwatki. Zawartość tłuszczu oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach zależna jest od tego, czy homogenizacji poddano twaróg chudy, czy tłusty i może się wahać od zera do 10-11 proc. w serku pełnotłustym. Wszystko to sprawia, że naturalny serek homogenizowany to bardzo wartościowy element diety.
Serki homogenizowane naturalne to jedne z pierwszych produktów mlecznych, które możemy wprowadzić do diety małych dzieci. Są one zalecane dla osób w każdym wieku, pod warunkiem że nie występuje u nich alergia na białka mleka krowiego. Dla małych dzieci zaleca się podawanie serka homogenizowanego naturalnego, a z czasem można do niego dodawać różne dodatki lub stosować go do przygotowania bardziej złożonych potraw. Jeżeli nie ograniczamy tłuszczu mlecznego w diecie, warto wybierać produkty średniotłuste, zawierające około 2,5-5 proc. tłuszczu.