Dżemy, powidła, konfitury. Poznaj różnice między przetworami z owoców i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie
Dawniej piwniczki i spiżarnie wypełniały się słoikami z domowymi przetworami. Z biegiem lat sztuka wekowania nieco zanikła — codzienny pęd, życie w mieście i wiele innych czynników sprawiły, że robienie weków zostało zepchnięte na dalszy plan. Tęskniąc za smakiem lata zamkniętym w słoiku, ruszamy na poszukiwania owoców w sklepie. Czym różni się dżem od marmolady i powideł oraz jak nie dać się nabić w słoik?
21.03.2024 | aktual.: 23.04.2024 12:28
Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, bo w składzie dominują (a przynajmniej powinny dominować) przede wszystkim owoce. Jeśli jednak lepiej przyjrzymy się etykiecie i procesowi powstawania, zauważymy różnice między dżemem, marmoladą i powidłami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na podium staje dżem
Najchętniej wybierany i najpopularniejszy dżem jest również najbardziej uniwersalny wśród owocowych przetworów. Poza smakiem liczy się też skład — łatwo dużą ilością cukru zagłuszyć niższą jakość produktu. Dżem powinien zawierać przede wszystkim owoce. Im wyższa ich zawartość, tym lepiej. Należy unikać dżemów z niską zawartością owoców, gdzie dominuje cukier i syrop glukozowo-fruktozowy. Za to zdecydowanie nie warto przepłacać.
Dżem ma charakterystyczną konsystencję rozgotowanych owoców połączonych z ich kawałkami w całości. Dzięki temu w jednym słoiczku ukrywa się kilka struktur, co z kolei przekłada się na przyjemność z jedzenia. Cukier odgrywa kluczową rolę w procesie tworzenia dżemu i stanowi jeden z jego głównych wyróżników. Typowa proporcja cukru do owoców wynosi 60 dag na kilogram, co zapewnia odpowiednią równowagę słodyczy i kwaskowatości.
O co chodzi z konfiturą?
Konfitura w języku często pojawia się jako synonim dżemu. To jednak błąd, bo w zasadzie są to inne przetwory. Podczas gdy przygotowanie dżemu polega na długim gotowaniu owoców, konfitura jest smażona w gęstym syropie cukrowym, dzięki czemu pozostają one w całości. Często do owoców dorzuca się też dodatki, takie jak wanilia, cynamon czy skórka cytrynowa.
Chociaż konfitury kojarzą się przede wszystkim z owocami, można je również przyrządzać z warzyw, np. z czerwonej cebuli, lub... z płatków róży.
Wybierając konfiturę, zwracajmy uwagę na skład. Dodatek sztucznych zagęstników, jak na przykład guma guar, jest po prostu zbędny. Nie obawiaj się za to pektyny, która naturalnie występuje również w owocach.
Powidła jak u babci
Hasło: powidła.
Odpowiedź: śliwkowe.
To pierwsze skojarzenie, które przychodzi do głowy większości z nas. Można je przygotować również z innych owoców, jak dynia, morele, brzoskwinie, gruszki i wiśnie. Powidła zawierają minimalną ilość cukru, a często są gotowane nawet bez jego dodatku. To pozwala na wyeksponowanie naturalnej słodyczy owoców i czyni powidła zdrowszą alternatywą dla innych przetworów.
Tradycyjne receptury na powidła wymagają długiego czasu gotowania, nawet do kilku dni. Ten proces jest kluczowy dla uzyskania charakterystycznej konsystencji i smaku. Sekretem tego jest wybór dobrej jakości owoców - na 100 gramów gotowego przetworu zużywa się nawet 180 gramów owoców. Smak zawdzięczamy dojrzałym okazom oraz procesowi karmelizacji cukrów naturalnie występujących w owocach, nie wzmacniaczom i długiej liście aromatów i "E".
Jak kupić dobrej jakości przetwory w sklepie? Czytanie, czytanie i jeszcze raz czytanie
Zasada jest prosta — przeczytaj skład. Nie zajmie to dużo czasu a uchroni przed kupnem słabej jakości produktu. Im krótszy i bardziej czytelny skład, tym lepiej. Unikaj syropów glukozowo-fruktozowych i słodzików.
Nie musisz za to obawiać się pektyn, pełniących rolę substancji zagęszczających czy soku cytrynowego jako regulatora kwasowości — są to składniki bezpieczne dla zdrowia.
Zobacz także