Smakuje lepiej niż klasyczna mizeria. Weź cukinię i zrób surówkę ze starego niemieckiego przepisu
Ta przepyszna surówka z cukinii podbija podniebienia. To bardzo prosty, aromatyczny i przepyszny miks świeżej cukinii, ziół i przypraw. Kompozycja jest na tyle uniwersalna, że dodając do niej kaszę czy ser stworzysz sycące danie, idealne na kolację czy drugie śniadanie. Koniecznie wypróbuj ten stary niemiecki przepis na surówkę z cukinii.
25.07.2023 12:46
Czy smakuje lepiej niż mizeria? Na pewno pokochają ją zwolennicy chrupiących warzyw i słodko-słonych dodatków. Warto jednak dać się ponieść fantazji i urozmaicić surówkę według własnych upodobań. Jeśli wolisz nieco pikantniejsze potrawy, dodaj płatki chili. Natomiast fani kolorowych sałatek śmiało mogą uzupełnić recepturę o inne warzywa, jak burak czy marchew.
Surówka z cukinii. Stary niemiecki przepis
Składniki:
- ok. 500 g cukinii,
- 2 cebule,
- 3 ząbki czosnku,
- pół pęczka koperku,
- 1 łyżeczka cukru,
- 2 łyżki octu jabłkowego,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- 1 łyżeczka soli,
- pół łyżeczki gorczycy.
Przygotowanie:
- Połącz ocet jabłkowy z cukrem i oliwą.
- Koperek drobno posiekaj, a cebulę pokrój w piórka.
- Cukinię pokrój w cieniutkie plasterki (jeśli posiadasz, użyj w tym calu mandolinę).
- Pokrojoną cukinię przełóż do miski, dopraw solą i gorczycą. Całość wymieszaj.
- Następnie do cukinii dodaj cebulę, koperek i przeciśnięty przez praskę czosnek, a także przygotowany wcześniej sos.
- Ponownie wymieszaj wszystko, a następnie pojemnik szczelnie zamknij lub zakryj folią.
- Surówka z cukinii powinna być przechowywana w lodówce.
Jak urozmaicić sałatkę z cukinii?
Surówka z cukinii to na tyle uniwersalny specjał, że można go urozmaicić wieloma dodatkami, np. suszonymi śliwkami lub żurawiną, które nadadzą całości owocowych nut. Dla chrupkości do surówki warto dodać posiekane orzechywłoskie lub prażony słonecznik czy pestki dyni. Ostrości natomiast - obok czosnku - dodadzą płatki chili lub inna, pikantniejsza przyprawa, którą możesz doprawić sałatkę.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by sałatka z cukinii obfitowała w większą ilość warzyw. Śmiało wkrój do niej pomidory, buraki czy marchew. Pamiętaj, by pokroić je w plastry, by miały zbliżony kształt do cukinii. Jeśli chcesz zmienić lekką surówkę w sycący posiłek, możesz podać ją między innymi z kuskusem, kaszą bulgur, orkiszem lub ciecierzycą. Surówka z cukinii świetnie będzie smakować z drobno posiekaną fetę lub smażonymi kostkami tofu.
Dlaczego warto jeść cukinię?
Cukinia jest niskokalorycznym warzywem, jednocześnie dostarczającym wielu różnorodnych składników odżywczych, takich jak witamina C, witamina A, potas, magnez, witamina K, witaminy z grupy B i błonnik. Dzięki błonnikowi spożywanie cukinii korzystnie wpływa na trawienie, pomagając utrzymać prawidłowe funkcjonowanie jelit i zapobiegając zaparciom.
Ponadto, zawarty w cukinii potas pomaga regulować ciśnienie krwi, a witamina A wspiera utrzymanie dobrej jakości wzroku i chroni oczy przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Cukinia zawiera też antyoksydanty (beta-karoten i witamina C), które pomagają zwalczać wolne rodniki w organizmie, chroniąc go przed stresem oksydacyjnym i zmniejszając ryzyko chorób przewlekłych.