Śniadanie polecane przez dietetyka. Idealna opcja, jeśli nie lubisz owsianki
Owsianka do ciebie nie przemawia, a na widok otrębów zaczynasz drżeć? Spokojnie, zdrowy wybór nie ogranicza się do zbożowych płatków. Dietetyk kliniczny dr Michał Wrzosek wskazuje, że od 15 lata na śniadanie jada... kanapki. I dodaje, że na jego talerzu nie wieje nudą.
18.05.2024 15:39
Dr Michał Wrzosek to dietetyk kliniczny i trener sportowy. Jest autorem Metody Respo - jedynej polskiej diety, której efektywność potwierdzono w badaniach naukowych. W mediach społecznościowych dzieli się wiedzą na temat szeroko pojętej dietetyki i stylu życia. W jednym z filmików opublikowanych na Instagramie podniósł temat śniadania, a konkretnie tego, co warto jeść o poranku, zwłaszcza jeśli nie przepada się za owsianką.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co jeść na śniadanie zamiast owsianki? Rada dietetyka
Polaków nie trzeba przekonywać do kanapek. To od lat nasz numer jeden, jeśli chodzi o śniadaniowy wybór. Kanapki mogą być jednak nie tylko szybkie i smaczne, ale też zdrowe i dostarczające wielu składników odżywczych. I mimo tego, że często demonizuje się takie wybory żywieniowe, dr dietetyki Michał Wrzosek wskazał, jak ulepszyć kanapki, by stały się elementem zdrowych nawyków żywieniowych.
- Ten posiłek nie znudził mi się prawie od 15 lat. To dlatego, że przyrządzam go na bardzo wiele sposobów. Jako źródło białka można zastosować tutaj wędlinę, ser biały, mozzarellę light czy na przykład pastę z tofu albo jajko. Podstawą tego posiłku jest duża ilość warzyw i to w dwóch warstwach, bo na pierwszej warstwie są zielone warzywa, a na wierzchu pomidor, papryka albo ogórek - wyjaśnia w wideo opublikowanym na Facebooku.
Z czym zrobić kanapki na śniadanie?
Idealne śniadanie powinno być zbilansowane, zawierać odpowiednie proporcje białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin i minerałów. Białka są kluczowe dla budowy mięśni i regeneracji komórek, a węglowodany dostarczają energii, dlatego warto wybierać te złożone, które są trawione wolniej i zapewniają uczucie sytości na dłużej. Tłuszcze również są niezbędne dla zdrowia, ale ważny jest ich rodzaj i ilość. Dobrym wyborem będą tłuszcze nienasycone, takie jak awokado, orzechy, nasiona, oliwa z oliwek czy olej lniany. Kolejne są witaminy i minerały, czyli niezbędne mikroskładniki, które wspierają różne funkcje organizmu. Warzywa i owoce to ich bogate źródła, dlatego na śniadanie warto włączyć świeże sałatki, koktajle lub kawałki owoców.
Chcąc skomponować idealne śniadanie w formie kanapki, wybierz pełnoziarniste pieczywo, które dostarczy błonnika i węglowodanów złożonych. Dodaj plaster chudego mięsa, takiego jak indyk, lub ugotowane jajko, a wegetarianie mogą wybrać pastę z ciecierzycy lub tofu. Sałata, pomidor, ogórek, rukola – warzywa dodadzą witamin i minerałów oraz uczucia świeżości, a podaż zdrowych tłuszczy zapewni plaster awokado lub łyżeczka pesto. Pamiętaj, że kilka plastrów ogórka kiszonego lub kilka oliwek czy innych dodatków wzbogaci smak i doda składników odżywczych.