NewsyStulatkowie piją taką kawę i mają się świetnie. Wydłuża życie jak żadna inna

Stulatkowie piją taką kawę i mają się świetnie. Wydłuża życie jak żadna inna

Kawa
Kawa
Źródło zdjęć: © Getty Images | Promo_Link

18.02.2024 07:15, aktual.: 20.03.2024 13:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kawa to codzienny rytuał w tzw. niebieskich strefach. Stulatkowie z Sardynii, Ikary i Nicoyi rozpoczynają dzień od filiżanki lekko słodzonego naparu bez śmietanki.

Niebieskie strefy to regiony na świecie, w których ludzie żyją dłużej niż przeciętnie. To prefektura Okinawa w Japonii, Loma Linda w Kalifornii, Sardynia we Włoszech, półwysep Nicoya w Kostaryce i Ikaria w Grecji. I jak wynika z informacji przedstawionych przez stronę bluezones.com, większość stulatków z niebieskich stref wypija do dwóch lub trzech filiżanek czarnej kawy dziennie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kawa na długowieczność? Stulatkowie z niebieskich stref potwierdzają

American Heart Association odkryło, że spożywanie kawy, zarówno kofeinowej, jak i bezkofeinowej, wiąże się z niższym ryzykiem całkowitej śmiertelności. Inne ważne badania potwierdzają, że osoby pijące kawę żyją dłużej niż osoby, które jej nie piją. Kawa, podobnie jak zielone warzywa liściaste i jagody, zawiera polifenole, które skutecznie neutralizują wolne rodniki i pomagają zapobiegać niektórym chorobom.

Istnieje silna korelacja między kawą a nastrojem, szczególnie u kobiet. Badanie opublikowane przez "Archives of Internal Medicine" wykazuje, że kobiety, które piły od dwóch do trzech filiżanek kawy zawierającej kofeinę dziennie, były o 15 proc. mniej narażone na depresję w ciągu 10 lat. Natomiast w badaniu przeprowadzonym przez "Harvard School of Public Health" naukowcy odkryli, że mężczyźni pijący kawę, którzy spożywali zarówno kawę bezkofeinową, jak i kofeinę, byli mniej narażeni na ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Stulatkowie w regionach niebieskich stref żyją wyjątkowo długo i są w dużej mierze wolni od chorób serca, otyłości i cukrzycy. Ich dieta jest bogata w odżywcze pokarmy roślinne, które wspierają zdrowe życie, ale codziennie spożywają także kofeinę. Badanie opublikowane przez "JAMA" wskazuje, że regularne spożywanie kawy, zwłaszcza kawy zawierającej pełną kofeinę, wiąże się z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2.

Spożywanie kawy może wpływać na długowieczność?
Spożywanie kawy może wpływać na długowieczność? © Pixabay

Jaką kawę piją stulatkowie z niebieskich stref?

Na Półwyspie Nicoya w Kostaryce kawę przyrządza się metodą przelewową, popija się ją często, ale małymi porcjami i, co istotne, napar zwykle jest rozcieńczany. Tym sposobem mieszkańcy mogą raczyć się małą czarną również wieczorami. Rozcieńczając kawę, nie dotykają ich tak mocno efekty spożywania kofeiny.

W Ikarii w Grecji i Sardynii we Włoszech kawę spożywa się w towarzystwie. Kawa ikarska jest lekko palona i drobno mielona, a także gotowana, co ekstrahuje z kawy większą ilość korzystnych związków i daje mniejszą ilość kofeiny w porównaniu ze standardową metodą parzenia i filtrowania. Tymczasem Sardyńczycy w dużej mierze popijają napoje na bazie espresso. Natomiast sam zwyczaj spożywania kofeiny w towarzystwie ma wpływać na wyższy poziom samooceny i silniejszy system wsparcia społecznego, co również pozostaje nie bez znaczenia dla długiego życia w zdrowiu.

Stulatkowie z Okinawy w Japonii cały dzień popijają zieloną herbatę i - według ekspertów - jest to nawyk, który niewątpliwie wpływa na korzystne wyniki zdrowotne. Spożywanie zielonej herbaty wiąże się z niższym ryzykiem chorób układu krążenia, zespołu metabolicznego, niektórych nowotworów i innych chorób.

Z powyższych przykładów wynika, że napoje z kofeiną mogą stanowić element zdrowej diety zapewniającej długowieczność. Inaczej jest z mieszkańcami Loma Linda w Kalifornii. To w większości społeczność Adwentystów Dnia Siódmego, którzy ze względów religijnych unikają kofeiny (ponieważ uważana jest za narkotyk). Mimo to Loma Linda nadal należy do niebieskiej strefy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także