PoradyUlubiona kawa Polaków zapycha tętnice i podnosi cukier. Na szczęście jest ratunek

Ulubiona kawa Polaków zapycha tętnice i podnosi cukier. Na szczęście jest ratunek

Kawa to najpopularniejszy napój na świecie. W Polsce "przepijamy" aż 35 kg ziaren kawy rocznie. Choć napar obfituje w liczne składniki odżywcze, błędnie uważamy go za napój dietetyczny. Jaka kawa jest nazdrowsza? Wyjaśniamy.

Jaka kawa jest najzdrowsza?
Jaka kawa jest najzdrowsza?
Źródło zdjęć: © Getty Images | &#169 GJS

09.02.2024 14:23

Przyjemny poranek brzmi jak paradoks. Większość z nas nie przepada za wstawaniem wcześnie rano. Jedynym ratunkiem jest kubek z kawą, który towarzyszy nam przez resztę dnia. To pyszny i odżywczy napój, który wspiera prawidłową pracę układu nerwowego i przede wszystkim, pobudza nas do działania.

Wszystko zależy od sposobu przygotowania. Wbrew pozorom, kawa potrafi być kaloryczna. I to bardzo. Kubek kawy z popularnej sieciówki to prawie 400 kcal. To równowartość przeciętnego obiadu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kawa — właściwości odżywcze i prozdrowotne

Kawa jest naprawdę zdrowia. To źródło wielu przeciwutleniaczy, a także cennych pierwiastków, takich jak magnez, potas czy mangan. Za pobudzenie odpowiada kofeina. To związek chemiczny, który naturalnie występuje w kawie, herbacie (w formie teiny) czy popularnej matchy. Kofeina uważana jest za środek psychodeliczny, bowiem pobudza ośrodkowy układ nerwowy. Szklanka czarnego naparu pomaga nam się skupić i dodaje nam energii.

To nie koniec jej zalet. Kofeina pobudza metabolizm i wspomaga spanie tłuszczu, a także reguluje pracę układu krwionośnego. Nie od dziś wiadomo, że dawka czyni truciznę. Tak też jest z kawą. Przyjmuje się, że osoba dorosła nie powinna pić więcej niż 400 mg kawy, co daje 3-4 filiżanki napoju dziennie.

Zapycha tętnice i podwyższa poziom cukru. Ulubiona kawa Polaków szkodzi zdrowiu

Ze śmietanką czy z mlekiem? Z dodatkiem cukru czy syropu smakowego? A może z górą bitej śmietany? Polacy upodobali sobie słodkie kawy. Traktujemy ją jak zwykły napój, zapominając, że taka kawa to bardziej deser niż napój. Taka kawa jest nie tylko kaloryczna, ale i niezdrowa.

Jeśli chcesz uniknąć problemów z żyłami czy nadciśnieniem, zamień cukier na słodzik. Zrezygnuj z bitej śmietany czy śmietanki na rzecz odtłuszczonego mleka lub napoju roślinnego. Najzdrowszym wyborem będzie czarna kawa. Można dodać do niej nieco cynamonu lub imbiru, który nada jej przyjemnego smaku, a także przyczyni się do obniżenia poziomu glukozy we krwi.

Istotny jest także sposób parzenia kawy. Klasyczna zalewajka to źródło kafestolu, składnika, który podwyższa poziom złego cholesterolu w organizmie. Można tego uniknąć. Wystarczy, że zaczniesz przygotowywać ją z użyciem papierowego filtra, który wykorzystywany jest do parzenia kawy metodą przelewową. Taka kawa jest nie tylko smaczna, ale też zachowuje wszystkie swoje składniki odżywcze.

Wybrane dla Ciebie