Świat oszalał na punkcie tej pasty. Zrobisz ją w 15 minut
Pokochaliśmy wszelkie warzywne pasty, smarowidła i hummusy. Słusznie, bo wywodzący się z kuchni Bliskiego Wschodu hummus to świetny dip oraz zdrowa alternatywa dla masła, którym zazwyczaj smarujemy pieczywo. Już nie musisz kupować sklepowych "gotowców". Z naszym przepisem zrobisz własny hummus w kwadrans.
16.04.2023 | aktual.: 18.09.2023 09:58
Hummus to w języku arabskim ciecierzyca. Ta roślina strączkowa znajdowała się w diecie naszych przodków już ponad pięć tysięcy lat temu, a tradycja sporządzania z niej pasty jest równie stara. Pierwotnie hummus powstawał z ciecierzycy z dodatkiem sezamu, soku z cytryny, oliwy i czosnku. Dziś ma mnóstwo odmian i kombinacji. My prezentujemy dziś klasyczną recepturę, podkręconą odrobiną chili.
Zobacz także
Hummus, jedz na zdrowie
Poza walorami smakowymi i wspomnianą już możliwością wariacji (pastę można zrobić np. z dodatkiem buraków, brokułów czy dyni) hummus jest bardzo zdrowy i pożywny. Zawiera dużo białek roślinnych, co czyni go dobrym wyborem także dla wegan i wegetarian. Składniki klasycznego hummusu - ciecierzyca, oliwa z oliwek i nasiona sezamu (tahini) mają udowodnione właściwości przeciwzapalne. Hummus jest również doskonałym źródłem błonnika. Stymuluje wzrost zdrowych bakterii jelitowych. Ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że powoli uwalnia cukier do krwiobiegu.
Ponadto hummus może sprzyjać odchudzaniu. Badania wykazały, że osoby, które regularnie spożywają ciecierzycę lub hummus, są mniej narażone na otyłość, a ponadto mają niższy indeks BMI i mniejszy obwód talii. Bliskowschodnia pasta nie zawiera glutenu, nabiału oraz orzechów. Jest tym samym odpowiednia dla osób z niektórymi alergiami i nietolerancjami. I co równie istotne - jest bardzo prosta do zrobienia.
Zobacz także
Hummus z chili - przepis
Składniki:
- 400 g ugotowanej ciecierzycy
- 4 łyżki pasty tahini
- 1 ząbek czosnku
- 5 łyżek oliwy
- sok z jednej cytryny
- 8 łyżek zimnej wody
- płaska łyżeczka soli
- 1/3 łyżeczki pieprzu
- szczypta suszonego chili
- do podania: natka pietruszki lub kolendra; oliwa; za'atar
Sposób przygotowania:
- Odsącz ciecierzycę na durszlaku.
- Umieść ją w wysokim naczyniu. Następnie dodaj pastę tahini (zmielony na gładko prażony sezam). Wlej sok wyciśnięty z jednej cytryny oliwę i zimną wodę. Na koniec dorzuć spory ząbek czosnku przepuszczony przez praskę, a także sól i pieprz.
- Całość miksuj kilka minut, aż do uzyskania pożądanej konsystencji i gęstości pasty - o tym jak gładki ma być hummus, decydujesz sam. Możesz dodać do niego więcej wody (by uzyskać luźniejszą konsystencję) i sprawdzić jego smak. W razie potrzeby dodaj więcej soli, pieprzu, soku z cytryny lub czosnku.
- Gotowe. Przełóż hummus do naczynia, w którym będziesz go serwować. Wierzch polej oliwą i oprósz chili. Możesz go także pospypać przyprawą za'atar i udekorować posiekaną kolendrą lub natką pietruszki.