Tak sprytnego deseru nie widziałeś. Eklerki, których nie trzeba piec
Eklerki to jeden z deserów, którego nie sposób odmówić. Chociaż przygotowanie wydaje się być skomplikowane, to w tym ekspresowym przepisie nie znajdziesz nic trudnego. Znikają równie szybkie jak te przygotowane w tradycyjny sposób.
12.01.2024 11:20
Eklerki to deser, którego specjalnie przedstawiać nie trzeba. Parzone ciasto z kremem budyniowym to klasyczny, francuski wypiek, który swoimi korzeniami sięga aż XIX wieku. Autorstwo przepisu przypisuje się francuskiemu kucharzowi Marie-Antoine Carême. Dziś eklerki znaleźć można w wielu cukierniach na całym świecie. I bardzo dobrze, bo te ciasteczka to po prostu niebo w gębie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eklerki bez pieczenia
Wiele osób zniechęca się do przygotowywania domowych eklerków ze względu na ciasto parzone. Nie jest ono specjalnie skomplikowane w przygotowaniu, ale może się zagotować i zważyć, przez co nie nadaje się do przygotowania deseru. Eklerki bez pieczenia to sprytny sposób, aby uniknąć tego problemu i ryzyka.
Bazą do eklerków są podłużne biszkopty "lady fingers". Przygotowanie należy rozpocząć od masy budyniowej, bo potrzebuje ona czasu na wystudzenie. Przepis jest naprawdę prosty, świetnie zastąpi klasyczne eklerki.
Składniki:
- 625 ml mleka,
- 6 łyżek cukru,
- 2 opakowania budyniu waniliowego,
- 500 g mascarpone prosto z lodówki,
- 3 duże opakowania podłużnych biszkoptów lady fingers.
Polewa:
- 80 ml śmietanki kremówki 30 proc.,
- 100 g czekolady deserowej.
Sposób przygotowania:
- W połowie szklanki mleka rozpuszczam proszki budyniowe. Dokładnie mieszam,aby nie było grudek.
- Pozostałą część mleka zagotowuję. Dodaję mleko i wlewam rozpuszczony budyń, energicznie mieszając. Gdy masa zgęstnieje, ściągam garnek z palnika.
- Budyń przykrywam kawałkiem folii spożywczej, aby powstał kożuch i odstawiam do wystudzenia.
- Przechodzę do polewy. Zagotowuję śmietankę, dodaję połamaną na mniejsze kawałki czekoladę i mieszam, aż się rozpuści. Odstawiam do wystudzenia na 15 minut.
- Zimne mascarpone przekładam do miski i ubijam, aż podwoi objętość.
- Do mascarpone dodaję wystudzony budyń i miksuję na gładką masę.
- Dno formy o wymiarach 30x20 cm wykładam biszkoptami. Następnie dodaję połowę wystudzonej masy, ponownie warstwę herbatników i resztę masy.
- Na koniec polewam całość polewą i wstawiam do lodówki na 2 godziny.
Schłodzony deser kroje po liniach, jakie wyznaczają biszkopty. Smacznego!