PoradyTak szybko odkręcisz słoik bez wysiłku. Poznaj niezawodne metody gospodyń

Tak szybko odkręcisz słoik bez wysiłku. Poznaj niezawodne metody gospodyń

Jak  łatwo odkręcić słoik?
Jak łatwo odkręcić słoik?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

30.12.2023 07:42, aktual.: 04.05.2024 14:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Każdy, kto sięga po chrupiące kiszone ogórki lub z upodobaniem wekuje zupy i obiady, na pewno spotkał się z problemem zbyt mocno zakręconych słoików. Czasami, mimo wszelkich starań, otwarcie takiego słoika staje się prawdziwym wyzwaniem. Jak sobie z tym poradzić? Istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych metod.

Kiszenie, pasteryzowanie i marynowanie to metody, które skutecznie chronią żywność przed szkodliwymi patogenami. Jednak czasami pod wieczkiem słoika tworzy się duże podciśnienie, które sprawia, że odkręcenie zakrętki staje się zadaniem niemal niemożliwym. Jak się z tym uporać?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak odkręcić słoik bez użycia siły?

Sposobów jest co najmniej kilka, a jeden z najpopularniejszych polega na rozszczelnieniu słoika za pomocą noża. Wystarczy wsunąć ostrze między rant zakrętki a szkło i delikatnie unieść nóż, tym samym rozszczelniając wieczko i wypuszczając zassane powietrze. To prosta metoda niewymagająca użycia siły, jednak jej minusem jest to, że tak potraktowana zakrętka nie nadaje się do ponownego wekowania, gdyż jest już nieszczelna.

Mniej "inwazyjnym" dla zakrętki sposobem na odkręcenie słoika jest umieszczenie go we wrzącej wodzie. Zasady działania są banalne: w garnku należy zagotować wodę. Wrzątek następnie należy zestawić z ognia i umieścić w nim słoik zakrętką do dołu. Po kilku minutach w gorącej kąpieli odkręcenie słoika nie powinno sprawić trudności, jednak ze względu na wysoką temperaturę wody, warto użyć rękawiczek kuchennych lub ściereczki.

Poznaj sposoby na odkręcenie słoika bez użycia siły
Poznaj sposoby na odkręcenie słoika bez użycia siły© Pixabay

Jak łatwo otworzyć słoik?

Kolejną bardzo łatwo i skuteczną metodą na odkręcenie słoika jest stukanie nim o blat czy podłogę. Słoik należy mocno chwycić i bokiem wieczka - pod kątem - uderzać o podłogę czy blat, pamiętając, by obkręcać słoik raz w lewą, raz w prawą stronę. Ten sposób również pozwoli na rozluźnienie wieczka.

Na końcu warto wspomnieć o innej znanej metodzie, najczęściej kojarzonej z otwieraniem szklanej butelki. Mowa o uderzaniu o dno słoika, nawet nie tyle łokciem, co wewnętrzną stroną dłoni. Metoda ta wymaga siły i precyzji, ale również pozwoli na poluzowanie wieczka.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także