Nie w garnku i nie w piekarniku. Tak jeszcze łatwiej zapasteryzujesz słoiki
Pasteryzacja to proces termicznej obróbki żywności. Jego celem jest wydłużenie trwałości produktów spożywczych i zniszczenie lub ograniczenie aktywności drobnoustrojów, zwłaszcza bakterii, drożdży i pleśni. W warunkach domowych słoiki pasteryzujemy przy użyciu garnka i wrzątku lub piekarnika. Coraz modniejsza jest jednak inna, jeszcze łatwiejsza metoda.
20.07.2023 10:34
Podczas pasteryzacji słoiki traktowane są wysoką temperaturą, a następnie schładza się je, by zminimalizować straty odżywcze i zachować teksturę, smak, zapach żywności. Proces ten ma na celu zmniejszenie liczby żywych mikroorganizmów w przetworach do poziomu, który nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. Ponadto pasteryzacja wydłuża trwałość produktów. Jak się za nią zabrać w domowych warunkach?
Zobacz także
Pasteryzacja przetworów w domu
Mleko, soki owocowe, przetwory warzywne, dżemy, konserwy mięsne - to przykłady produktów, które są pasteryzowane. Dzięki temu przedłużona zostaje ich trwałość bez konieczności stosowania sztucznych konserwantów. Z kolei to przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa i jakości żywności na dłuższy czas. Najczęściej przetwory pasteryzujemy w garnkach lub piekarnikach. Istnieje jednak jeszcze jeden, mniej oczywisty sposób.
Mowa o pasteryzacji w zmywarce. Metoda ta staje się coraz popularniejsza - w sieci krąży wiele filmików poświęconych właśnie tej technice konserwacji żywności. Na jednym z nich, opublikowanym na Facebooku przez profil "Jaka Matka Taka Córka", widzimy rzędy słoików, mniejszych i większych, ustawionych na półkach w zmywarce. To jeden z plusów tej metody - za jednym razem można zapasteryzować bardzo dużą liczbę słoików.
Jak pasteryzować słoiki w zmywarce?
Jak pasteryzować słoiki w zmywarce? Profil "Jaka Matka Taka Córka" instruuje, jak zabrać się za tę czynność krok po kroku. Gotowe słoiki należy umieść w zmywarce, pamiętając, by mniejsze weki zajęły górną, a większe dolną półkę. Słoiki układamy w zmywarce do góry dnem. Pamiętaj jednak, żeby nie robić tego ze słoikami z gumową uszczelką - te ułóż zakrętkami do góry.
Następnie należy ustawić program - najlepiej na ten o najwyższej temperaturze. Tutaj warto podkreślić, że wekowanie tą metodą powinno odbywać się w temperaturze wynoszącej co najmniej 60 st. C i niższej niż 100 st. C. Zazwyczaj w zmywarkach woda podgrzewana jest do 70-75 st. C. To wystarczy, by umożliwić wekowanie. Jak długo powinna trwać taka pasteryzacja? Wystarczy, że odczekasz do końca cyklu.
Kiedy program dobiegnie końca, należy odczekać, aż słoiki ostygną, a następnie wyjąć je ze zmywarki i ustawić na chłonnych ręcznikach papierowych lub ściereczkach do góry dnem (w przypadku weków z gumowymi uszczelkami słoiki ustawiamy dnem do dołu) na co najmniej 24 godziny. Po tym czasie można umieścić je w spiżarni. Pamiętaj, by do zmywarki podczas pasteryzacji nie dodawać detergentów, nie wkładać innych naczyń oraz, by urządzenie było dokładnie wyczyszczone.