Tak szybko rozprawisz się ze wzdęciami. Lekarz podpowiada
Wzdęcia to dolegliwość, która po pewnym czasie staje się wyjątkowo uciążliwa. Po świętach Bożego Narodzenia wiele osób może zadawać sobie pytanie, czy to, co dzieje się w ich brzuchach to coś, czym nie powinni się martwić, czy może wręcz przeciwnie? Do tych wątpliwości odniósł się lekarz.
27.12.2023 10:32
Święta już za nami — teraz przyszedł czas lizania gastrycznych ran. Uczucie powiększonego obwodu brzucha i nagromadzonych w jelitach gazów to nic przyjemnego, zwłaszcza wtedy, gdy odczuwamy to w towarzystwie świątecznych gości. Pytania? Jest ich wiele. Jak szybko zwalczyć wzdęcia? I czy są one powodem do niepokoju, objawem jakiejś poważnej choroby układu pokarmowego?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na te pytania odpowiedział na portalu medonet.pl lekarz Mateusz Lewandowski. Warto go posłuchać, bo, jak się okazuje, temat wzdęć sięga znacznie poważniejszych tonów, niż mogłoby się to pierwotnie wydawać.
Pacjent pyta, lekarz odpowiada
Do lekarza Mateusza Lewandowskiego zgłosił się, za pośrednictwem portalu medonet.pl, mężczyzna, który od paru tygodni boryka się z problemem wzdęć. Jak przyznał pan Adam, wcześniej nie miał on do czynienia z dolegliwościami ze strony układu trawiennego, dlatego odczuwane od dłuższego czasu napięcie w brzuchu, napęcznienie, uczucie pełności i ogólny dyskomfort wywołały u niego duży niepokój.
Doświadczający tych dolegliwości mężczyzna zapytał doktora Lewandowskiego o to, czy powinien się zacząć poważnie martwić tym zjawiskiem, a także o to, czy istnieje jakiś sposób na szybkie pozbycie się wzdęć. Jak odpowiedział mu specjalista? Na początek przyznał, że w takim przypadku zawsze warto przeprowadzić szerszą diagnostykę w celu wykluczenia chorób takich jak rak jelita grubego, chorób zapalnych jelit czy zespołu jelita drażliwego.
Badania, które wymienił lekarz, to RTG i USG jamy brzusznej, kolonoskopia, a także, rzadziej, gastroskopia lub endoskopia kapsułkowa. To właśnie wykonanie tych badań pozwala zróżnicować nieszkodliwe wzdęcia od groźnych dla zdrowia i życia pacjenta chorób.
Jak pozbyć się wzdęć?
Lekarz Mateusz Lewandowski w swojej odpowiedzi zamieszczonej na medonet.pl wymienił również czynności, które mogą zapobiec dalszemu występowaniu uprzykrzających życie wzdęć. Wskazał tu odstawienie gum do żucia, napojów gazowanych, a także tzw. węglowodanów FODMAPs, zawartych w mleku i niektórych zbożach, owocach i warzywach.
Specjalista zauważył też, że często przyczyną powstawania wzdęć jest zbyt szybkie jedzenie posiłków. Im więcej powietrza połykamy podczas jedzenia, tym zjawisko nabrzmienia brzucha jest bardziej prawdopodobne. Lekarz poleca spożywać strawę powoli i bez pośpiechu. Pomóc mają też niektóre probiotyki, które modyfikują skład flory jelitowe i redukują powstawanie gazów.