Taką gotowała prababcia. Zapomniana zupa stanie się hitem w twoim domu
Brakuje ci pomysłów na smaczny obiad dla całej rodziny? Warto przejrzeć stare przepisy naszych przodków. Przykład? Genialna zupa prababci Klementyny. Kiedy ją serwuje, wszyscy proszą o dokładkę.
10.08.2023 17:49
Na pewno zgodzisz się ze mną, że przygotowanie smacznego i oryginalnego menu jest nie lada wyzwaniem. Tym bardziej jeśli w domu masz niejadki, które nie tak łatwo zadowolić. Ja się jednak nie poddaje i staram się na każdym kroku zaskakiwać swoich bliskich kulinarnymi niespodziankami.
I tak właśnie było też ostatnio, kiedy przygotowałam zupę według przepisu mojej prababci Klementyny. Jeśli jesteś ciekaw jak ją zrobić, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca. Oczywiście daj mi znać, czy w ogóle wcześniej o niej słyszałeś. Mój mąż nie miał o niej zielonego pojęcia i dopiero dzięki mnie odkrył niesamowity smak domowej zupy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zarzucajka to prawdziwy hit
W mojej rodzinie na zupę prababci mówi się zarzucajka. Jest to sycąca zupa na bazie kiszonej kapusty. Oczywiście można znaleźć tu również inne genialne dodatki, które są lubiane i często stosowane w kuchni.
Do przygotowania domowej zupy będziesz potrzebować m.in. ziemniaków, boczku, marchewki oraz aromatycznych przypraw. W tym miejscu chcę cię od razu uspokoić. Dzisiejsza receptura jest prosta do zrobienia dosłownie jak bułka z masłem. Dlatego na pewno poradzisz sobie z jej przyrządzeniem w jak najlepszym wydaniu!
Jak zrobić zarzucajkę krok po kroku?
Składniki:
- 600 g kości wieprzowych,
- 250 g kiszonej kapusty,
- 1 cebula,
- 2 marchewki,
- 6 ziemniaków,
- 1 pietruszka,
- 100 g boczku,
- 2 łyżki mąki,
- 2 liście laurowe,
- 4 ziarenka ziela angielskiego,
- 2,5 litra wody,
- przyprawy sól i pieprz wg uznania.
Sposób przygotowania:
- Pracę nad przepisem rozpocznij umieszczenia kości w garnku.
- Następnie dodaj wodę i zacznij gotować.
- W międzyczasie obierz warzywa i podziel je na mniejsze elementy. Kiedy już to zrobisz, dodaj je do garnka. To również dobry moment, aby wrzucić do środka liście laurowe i ziele angielskie.
- Teraz zajmij się kapustą kiszoną. Drobno ją posiekaj.
- Kiedy już warzywa z garnka będą miękkie, możesz dodać do środka kapustę.
- Całość gotuj przez kolejne 20 minut.
- W międzyczasie przygotuj boczek. Podziel go na mniejsze kawałki i podsmaż na patelni.
- Boczek zdejmij z patelni, a tłuszcz, który na niej pozostał, połącz z mąką. W ten sposób zrobisz domową zasmażkę, którą na koniec należy połączyć z gotującą się zupą. W razie potrzeby do zasmażki na patelni dodaj odrobinę wody, gdyby wyszła zbyt gęsta.
- Do zupy nie zapomnij dodać też wcześniej podsmażonego boczku. Smacznego!
U mnie w domu pyszną zupę serwuje się ze świeżą natką pietruszki oraz chrupiącym pieczywem. Jak już wspomniałam, zupa jest bardzo sycąca, więc równie dobrze można jeść ją solo. Ostateczny wybór należy do ciebie!