NewsyTaka ryba nie nadaje się do jedzenia. Dietetyczka radzi, na co zwracać uwagę

Taka ryba nie nadaje się do jedzenia. Dietetyczka radzi, na co zwracać uwagę

Nie sposób nie wstąpić do smażalni ryb, odpoczywając nad morzem. Chcąc uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu trawiennego, warto sprawdzić, czy podana nam w restauracji ryba rzeczywiście nadaje się do jedzenia. W przypadku już usmażonego, doprawionego produktu to trudne do zweryfikowania, ale nie niemożliwe.

Jak sprawdzić, czy ryba nadaje się do jedzenia?
Jak sprawdzić, czy ryba nadaje się do jedzenia?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

30.08.2023 16:32

Polskie morze jest obfite w wiele znanych gatunków (choć nie tak, jak przed laty), ale nie zawsze to, co pojawia się na naszych talerzu, pochodzi właśnie z Bałtyku. Ryba rybie nierówna, warto więc wiedzieć, jak zweryfikować czy produkt, który podano nam w restauracji, jest świeży i nadaje się do jedzenia. O tym mówi Celina Całka-Kinicka, dietetyczka Centrum Medycznego Damiana w rozmowie z portalem "Hello Zdrowie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Świeża czy nieświeża? Jak rozpoznać, czy ryba nadaje się do jedzenia?

Odpoczywając w nadmorskich miejscowościach, trudno nie zahaczyć o smażalnię ryb czy restaurację, serwującą skarby z Bałtyku. Są nimi śledzie, szproty, a także dorsze (z przyłowu), gładzice, turboty, sandacze, czy rzadziej występujące belony, flądry czy gładzice (ryby słodkowodne występują głównie w zatokach). Warte podkreślenia jest jednak to, że na naszych talerzach mogą wylądować też ryby mrożone czy sprowadzane z różnych innych miejsc.

Mając już przyrządzoną rybę przed nosem, jak sprawdzić, czy rzeczywiście nadaje się do jedzenia? Dietetyczka Celina Całka-Kinicka tłumaczy, że świeżość oczyszczonej, doprawionej i usmażonej ryby jest trudna do zweryfikowania, ale nie niemożliwa. Jak podkreśla specjalistka, zawsze najważniejszy jest smak oraz zapach.

Ryba powinna pachnieć "sobą" oraz wodą, z której pochodzi. To charakterystyczny zapach, który nie każdemu pasuje, ale różni się on od zapachu ryby nieświeżej. Taka ryba po prostu śmierdzi – przekazuje dietetyczka w rozmowie z portalem odzywianie.hellozdrowie.pl i dodaje: - Smak starego mięsa czy starego tłuszczu to zawsze sygnały alarmowe. Nieświeża ryba jest gorzka, kwaśna, zjełczała.

Jak rozpoznać, czy ryba jest świeża?
Jak rozpoznać, czy ryba jest świeża?© Pixabay

Na co zwracać uwagę, zamawiając rybę w restauracji?

Dietetyczka Celina Całka-Kinicka poleca też, by wybierać restauracje, w których kucharze prezentują gościom kawałki ryb przed usmażeniem, i z których można wybrać porcję dla siebie. Według ekspertki to znacznie bezpieczniejsze wyjście od zamówienia ryby w miejscu, gdzie jest przyrządzana poza naszym wzrokiem, na zapleczu.

Zdecydowanie więcej jest jednak miejsc, gdzie rzeczywiście gość nie ma wpływu na to, jaki kawałek ryby dostanie. Wtedy więc najlepiej jest dokładnie przyjrzeć się filetom. Celina Całka-Kinicka poleca, by szczególną uwagę poświęcić fakturze, barwie i jędrności mięsa. Przede wszystkim ryba nie może być pokryta śluzem ani przesuszona, bo to świadczy o tym, że nie jest świeża.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
rybaświeża rybaryba nad Bałtykiem
Wybrane dla Ciebie