Taki śledź może być przyczyną groźnego zatrucia. Lepiej zachowaj ostrożność
10.12.2023 17:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Po świątecznym obżarstwie zazwyczaj następuje poświąteczne dojadanie tego, na co już w żołądkach nie było miejsca. W przypadku śledzi trzeba zachować ostrożność, gdyż zbyt długo przechowywane, zwłaszcza z pewnymi dodatkami, mogą powodować żołądkowe rewolucje.
Po okresie świątecznym często zastanawiamy się, co zrobić z nadmiarem jedzenia, które pozostało na naszych stołach. Część z nich udaje nam się przekazać znajomym, większość zjedliśmy sami, a resztki takie jak uszka, pierogi czy bigos czekają w zamrażalniku na swoją kolej. Ale co zrobić ze śledziem, który jest niekwestionowanym królem świątecznego stołu? Jak długo można go przechowywać?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Takie śledzie zjedz jak najszybciej. Szybko się psują i mogą doprowadzić do zatrucia
Mowa o śledziach w śmietanie. Gotowy produkt, czyli śledzie w śmietanie zamknięte w plastikowym pojemniku, które znajdziemy na sklepowych półkach, mają dłuższą datę spożycia z uwagi na konserwanty dodawane do potrawy. Warto zwracać uwagę na informacje na opakowaniu.
Śledzie w śmietanie przygotowywane w domu trzeba spożyć jak najszybciej, czyli w ciągu 2-3 dni. W tym czasie powinny znajdować się w lodówce w szczelnie zamykanym pojemniku, co spowolni proces gnicia czy jełczenia śmietany lub majonezu. Jeżeli w skład dania ze śledziem wchodzą takie produkty, jak jabłka czy inne owoce lub warzywa, należy liczyć się z tym, że puszczą wodę lub zaczną pleśnieć, co zepsuje smak lub zdyskwalifikuje tak przygotowane śledzie całkowicie.
Jak długo można przechowywać śledzie w occie i oleju?
Jeżeli decydujemy się na zakup gotowych płatów śledziowych w oleju, które są hermetycznie zapakowane, powinniśmy zwrócić uwagę na datę podaną przez producenta. Jest to zazwyczaj data dość odległa - śledź w oleju, bez dodatku cebuli, może spokojnie leżeć w niskiej temperaturze (2-4 stopnie Celsjusza) przez co najmniej 4-6 tygodni.
Olej jest znakomitym konserwantem, który skutecznie zabezpiecza żywność przed psuciem. W przypadku śledzi olej tworzy na nich warstwę, która zabezpiecza je przed dostępem powietrza. Jeżeli dodatkowo ryba będzie przechowywana w szczelnie zamkniętym pojemniku, na przykład w słoiku z zakrętką, nie ma powodu do niepokoju. Dzięki takiemu sposobowi przechowywania możemy cieszyć się wyśmienitym smakiem śledzi przez wiele tygodni.
Ocet, podobnie jak olej, pełni funkcję konserwantu, który skutecznie wydłuża okres, w którym śledź jest zdatny do spożycia. Warto przypomnieć, że śledź jest poddawany procesowi solenia, co sprawia, że w przeciwieństwie do ryby świeżej, solony śledź może bez obaw leżakować w lodówce przez długi czas. Śledź w occie, podobnie jak ten w oleju, może spędzić w lodówce 3-4 tygodnie. Jednak pamiętajmy, że im dłużej filety śledziowe będą czekać na konsumpcję, tym większe prawdopodobieństwo, że ich smak będzie bardziej intensywny.