Jeśli przyprawisz rybę w złym momencie, będzie okropna w smaku. Nie rób tego
10.12.2023 14:02, aktual.: 10.12.2023 14:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przyprawianie ryb to bardzo prosta sprawa. Potrawy w ich wykorzystaniem nie potrzebują wielu dodatków, tak więc wystarczy niewiele, czy przyrządzić pysznego i aromatycznego dorsza, pstrąga czy karpia. Warto jednak pamiętać o jednej szalenie istotnej kwestii. Popełniając ten błąd podczas przyprawiania ryb, niszczysz ich smak i strukturę.
Absolutnie nie chcemy podać gościom wysuszonej, pozbawionej smaku i aromatu ryby. Bywa jednak, że mimo skrupulatnego przygotowania, właśnie taka ląduje na talerzach. Wina w większości przypadków tkwi w doprawieniu ryby, a konkretniej w zbyt wczesnym potraktowaniu jej solą. Tego błędu łatwo uniknąć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przyprawianie ryby. Tych błędów nie popełniaj
Przyprawianie jest elementem niezbędnym w procesie przygotowania jakiejkolwiek potrawy. Warto jednak posiadać widzę na temat tego, kiedy i jakiej przyprawy użyć, by nie zaprzepaścić efektów pracy. W przypadku soli przede wszystkim należy pamiętać, że wyciąga wilgoć. Tak, to żadna nowość, a jednak wciąż doprawiany potrawy solą, kiedy nam się żywnie spodoba. A to błąd.
Ryby solimy dopiero wtedy, gdy są już w pełni przygotowane - czyli sprawione, umyte, osuszone i gotowe do smażenia. Idealnym momentem na posolenie jest bezpośrednio przed położeniem ich na patelni. Dlaczego tak jest? Otóż sól ma zdolność przyspieszania procesu wyciekania soku z ryb. Jeśli posolimy ryby zbyt wcześnie, skończymy z daniem, które jest suche, mało soczyste i o ogólnie niskiej jakości. Jeśli natomiast planujemy panierować rybę, to sól powinniśmy dodać tuż przed obtoczeniem.
Zioła i przyprawy, którymi warto przyprawić rybę. To najlepsze połączenia
Koperek doskonale sprawdza się zarówno w przypadku delikatnych i chudych ryb, takich jak dorsz czy pstrąg, jak i tłustych, takich jak śledź i łosoś. Doskonale współgra z cytryną i pieprzem. Równie uniwersalny jest estragon, ma jednak intensywniejszy i bardziej dominujący smak i aromat w porównaniu do koperku. Powszechnie stosuje się go w kuchni francuskiej, gdzie jest dodawany do wszystkich rodzajów ryb oraz do pozostałych owoców morza.
Zobacz także
Majeranek również świetnie sprawdza się podczas doprawiania ryb. Nie tylko podkreśla ich smak, ale także wspomaga trawienie. Najlepiej doprawiać nim śledzie, łososia oraz inne tłuste ryby. Doskonale sprawdza się również do raków i małży. Warto wspomnieć też o rozmarynie, który nada rybie musztardowego posmaku. Dla przełamania można połączyć go z cytrusami lub pieprzem cytrynowym. Podobnie jak majeranek, najlepiej przyprawiać nim tłuste ryby, a szczególnie węgorza.
Oregano znakomicie podkreśla smak delikatnych i chudych ryb. Jest dość intensywny, dlatego nie potrzebuje innych dodatków poza oliwą lub masłem. Podobnie jest z kolendrą. Liście kolendry wystarczy połączyć z cytryną i pieprzem. Taką mieszanką możesz doprawić wszystkie rodzaje ryb. Natomiast nasiona kolendry najlepiej sprawdzą się jako dodatek do tłustych ryb. Chcąc wydobyć pełnię smaku zamkniętą w nasionach, należy je rozgnieść ostrzem noża lub utrzeć w moździerzu. Podczas ucierania warto dodać pieprz cytrynowy i czosnek.