Tę domową kapustę kiszoną zrobisz w mig. Już nigdy nie kupisz takiej ze sklepu
Nie da się nie posiadać choć kilku słoiczków kiszonej kapusty w spiżarnianych zapasach. Jedni wykorzystują ją do przygotowania mniej i bardziej wymyślnych dań, kolejni wyjadają widelcem wprost ze słoiczka. Na jej smak trzeba jednak trochę poczekać, ale można ten proces nieco przyspieszyć.
23.08.2024 14:42
Nie musisz czekać tygodniami, aby cieszyć się domową kapustą kiszoną. Dzięki prostemu trikowi możesz ją przygotować już w trzy dni. Wystarczy zastosować pewien patent. Dzięki niemu przygotowanie kiszonej kapusty nigdy nie było łatwiejsze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Domowa kiszona kapusta w trzy dni. Przepis prosty żaden inny
Kapusta kiszona tradycyjną metodą wymaga od tygodnia do nawet dwóch tygodni do pełnego ukiszenia. Najpierw trzeba ją poszatkować, zasolić i dobrze wymieszać, a następnie pozostawić do fermentacji. Jeśli jednak sama procedura nie jest dla ciebie przyjemnością, ale smak kiszonki uwielbiasz, to musisz wypróbować przepis na kiszoną kapustę na szybko.
Zamiast tradycyjnego solenia i ugniatania, możemy zastosować... solankę. Poszatkowaną kapustę zalewamy solanką i po trzech dniach możemy się cieszyć smakiem ukiszonej kapusty. Kluczowe są proporcje - na litr wody przypada czubata łyżka stołowa soli. Zalewa powinna być wyraźnie słona, ale bez przesady. Po trzech dniach w niej spędzonych kiszona kapusta powinna być gotowa do spożycia.
Solanką możesz zalać też młodą kapustę kiszoną w większych kawałkach, np. w ćwiartkach. Warto wiedzieć, że solanka przydać się może także w przypadku kapusty kiszonej tradycyjnie. Jak? Jeśli podczas ugniatania wytworzyło się za mało soku i powierzchnia kapusty nie jest pokryta płynem, możemy zastosować solankę, by uniknąć zepsucia.
Szybka kiszona kapusta na solance. Przepis
Składniki:
- 1 l wody,
- 5 kg świeżej kapusty,
- 2 marchewki,
- 80 g soli,
- 5 liści laurowych.
Przygotowanie:
- Najpierw poszatkuj kapustę, a marchew zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
- Następnie zagotuj wodę z solą, a potem zdejmij garnek z kuchenki i odstaw do ostygnięcia.
- Przygotuj słoiki lub jedno duże naczynie kamionkowe. Na dnie umieść liście laurowe, po czym ułóż warstwami kapustę i marchewkę. W połowie napełniania naczynia dodaj kolejne liście laurowe.
- Gdy całość będzie gotowa, mocno dociśnij wszystkie składniki przy pomocy trzonka drewnianej łyżki, a na wierzchu ponownie umieść liście laurowe.
- Zalej zawartość przygotowaną solanką i jeszcze raz ubij kapustę trzonkiem (kapusta powinna być całkowicie przykryta solanką). Na koniec lekko zakręć słoik.
- Odłóż naczynie na dwa dni w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej. Na ostatni dzień kiszenia umieść kapustę w lodówce. Po trzech dniach kapusta powinna być gotowa do spożycia.