Te płatki biją rekordy popularności. Zastępują żółty ser, a nawet sól
Nazywa się je "złotem wegan" albo "wegańskim parmezanem". Są stałym elementem bezmięsnej diety, chociaż interesują się nimi również ci, którzy z wegańskimi zwyczajami nie mają raczej nic wspólnego. Być może ty również uznasz płatki drożdżowe za coś bardzo interesującego?
14.02.2024 | aktual.: 14.02.2024 10:54
Płatki drożdżowe stają się coraz popularniejsze na całym zachodnim świecie. Ta neutralna dla żołądka przyprawa występuje w kuchni wegańskiej jako zamiennik żółtego sera, który dodaje potrawom również orzechowego posmaku. Sproszkowane, przypominająca nieco bułkę tartą płatki mają zresztą znacznie więcej funkcji, a ich wszechstronność znalazła uznanie również u kucharzy operujących mięsnymi produktami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Płatki drożdżowe. Czy są zdrowe?
"Złoto wegan" to w rzeczywistości grupa drożdży nieaktywnych. Co to oznacza w praktyce? Po uzyskaniu planowanej przez producenta objętości drożdże zostają dezaktywowane poprzez obróbkę termiczną, co z kolei sprawia, że te proste jednokomórkowe grzyby stają się bezpieczne dla zdrowia.
Płatki drożdżowe, o których dzisiaj rozmawiamy, to całkiem bogate źródło pełnowartościowego białka i błonnika pokarmowego. Ten produkt spożywczy to także witaminy z grupy A i B oraz selenometionina, czyli potężny przeciwutleniacz wspierający ochronę komórek przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego.
Płatki drożdżowe w kuchni
W kuchni wegańskiej i wegetariańskiej płatki drożdżowe znajdują liczne zastosowania, do których to coraz częściej przekonują się również szefowie kuchni z innych kulinarnych "segmentów". Płatki drożdżowe skutecznie zastępują ser żółty, sól (co ważne, ze względu na jej szkodliwy wpływ na organizm), stanowią posypkę do dań ziemniaczanych i makaronowych, a także alternatywny zagęszczacz do zup i sosów.
Kupując płatki drożdżowe, warto zwrócić uwagę na to, czy zostały one opatrzone certyfikatem ekologicznym. Cena tego rodzaju produktu spożywczego jest niestety dość wysoka i oscyluje w granicach 60 złotych za kilogram. Może mimo to warto dać szansę takim płatkom? Daj nam znać, co o tym myślisz!